Смолянчани почетоха на връх Средногорец героите, дали живота си за Освобождението на Родопите
© Фокус
Честването започна с приемане на почетен караул от командира на 101-ви Алпийски полк, подп. Стефан Димов.
Слово, посветено на празника на община Смолян и 111 години от Освобождението на този край на България, произнесе историкът Катя Сулинаджиева. "И след 111 години и след повече столетия Балканската война, от 1912-1913 г. за Родопите е и ще бъде едно от най-важните исторически събития. Не само поради остротата на бойните действия, не само заради оперативния размах и пълна подкрепа от населението, но и с мощния възрожденски изблик на идеята за народно единение и освобождение и колкото повече десетилетия бележат това събитие, толкова по-силно се осъзнава от най-светлите български умове голямата идея за целокупност на Отечеството. Една битка в хода на тази война родопчани знаят и почитат като най-велика и значима за Родопите. Знаменателните сражения от 19 до 21 октомври при връх Кавгаджик, днешния Средногорец между части на 21 пехотен Средногорски полк с командир полк. Владимир Серафимов и корпуса на Енвер паша влизат в българските анали като символ на свободата. За родопските българи Освобождението идва 34 години по-късно от останалото Отечество. Решението на Берлинския конгрес от 1878 г. разпокъсва България и Родопите остават пределите на Османската империя чак до Балканската война. Именно тогава в мразовитата военна есен на 1912 г. в сраженията на връх Кавгаджик бляскат пълководческия талант на полк. Серафимов, българската военна мисъл, бойният дух на българската армия и патриотичния порив на местното население, както християнско, така и мохамеданско. Воините от 21 пехотен Средногорски, от 9 пехотен Пловдивски полк, граничните роти от състава на Родопския отряд и присъединилите към тях местни доброволчески чети, преминали през битките на Илинденско-Преображенското въстание, вписват имената си в националния пантеон на безсмъртните“, отбеляза Сулинаджиева.
Тя припомни героичния подвиг на воините, довел до така жадуваната свобода на Родопите, 34 по-късно от тази на останалите райони в България.
"Днес честваме родопската свобода! С право връх Средногорец е наречен Родопската Шипка и всеки месец октомври идва не само като част от златната родопска есен, но и с чувството ни за преклонение пред ония български чада, които с кръвта си оросиха свободата и с костите си съградиха нейния олтар. Днес свеждаме глави пред героизма, твърдостта и себеотрицанието. Вечна слава на героите! Дълбок поклон пред светлото им дело!“, каза още Катя Сулинаджиева.
Стихове, посветени на героизма на воините, бяха изпълнени с голям патос от малкия Борис Нанков от Карлово, който разчувства присъстващите на връх Средногорец.
Панихида за загиналите в боевете на връх Средногорец и Освобождението на Родопите бе отслужена от архиерейския наместник на Смолянска духовна околия епископ Висарион, в съслужие със свещеници.
След това всички присъстващи паднаха на колене и с минута мълчание почетоха паметта на всички знайни и незнайни герои, дали живота си свободата на Родопите.
Поклонението пред подвига им продължи с поднасяне на десетки венци и цветя пред паметника-костница, в памет на загиналите воини.