Пари и апаратура има, но защо читалището за слепи в София може да ограничи печатането на нови книги?
© Facebook
"Не са много заглавията, но томовете са много. За илюстрация да ви кажа, че една книги като "Война и мир" са 36 брайлови тома. 36 такива и отнема много пространство, за да ги складираме", заяви пред БНТ Йордан Младенов, председател на Националното читалище на слепите "Луи Брайл 1928".
Печатницата на читалището разполага с нова техника и може да увеличи заглавията в брайловата библиотека.
"Обаче нашите помещения не са разтегателни и нямаме къде да съхраняваме новите книги, които издаваме", добавя той.
"По стелажите се виждат на места свободни места, но те не са свободни. Те са свободни, защото тези книги в момента са при читатели. Става почти невъзможно да се помещават нашите книги тук", каза Петкана Ботева, библиотекар в Националното читалище на слепите "Луи Брайл 1928".
От Столичната библиотека им помогнали с помещение, но и то вече е пълно. Въпреки че електронната библиотека на читалището на спелите е доста по-богата от брайловата, Ваня предпочита да усети книгата.
"Това е най-емоционалното четене и най-близко до четенето с очи. Преживявам книгата лично аз", заяви Ваня Димитрова.
"Брайлът е така истинският ключ към грамотността, защото едно е да чуеш синтетична реч от компютъра, друго е директно да прочетеш", добавя Йордан Младенов.
За да не спират да печатането на брайлови книги от читалището призовават институциите да им помогнат с допълнително помещение.
"Нямаме претенции да бъде в центъра на София. Може и да е по-отдалечено стига да има достъп до него с автомобил".
Брайловиите книги в София се разнасят с автомобил. А в страната незрящите читатели ги получават по пощата.