Обикаляйки около Земята на всеки 90 минути и преживявайки 16 изгрева и залеза всеки ден космонавтите трудно се адаптират към тези условия. Човешкият организъм е настроен на т.нар. циркадни ритми, които ние сме изградили в толкова дългото ни съществуване на Земята, т.е. настроили сме нашия биологичен, психологически и функционален режим към светлината и нейните фази. Именно поведението на космонавтите в околоземната орбита и трудностите, които те преживяват, стимулира Европейската космическа агенция да изпрати космонавт със специална изследователска мисия, който да изследва как това се отразява на хората. Това разказа в предаването "Сценарий от бъдещето" на Радио "Фокус" с водещ Ива Дойчинова футурологът доц. д-р Мариана Тодорова.

Затова датският космонавт Андреас Могенсен се е заел с една мисия, която се нарича "Hugging“, в която се вижда как хората реагират на циркадните ритми физически умствено и поведенчески, защото в космоса те са изкривени, разказа още тя. "Той използва една технология на специална светлина, разработена от SAGA Space Architects, в която специализирана лампа е специално проектирана да поддържа естествения циркаден ритъм на космонавтите. Като вечер се включва на ниво червен режим, в който се симулира залеза, а сутрин става синьо, и това подпомага човешкият организъм да бъде заблуден.“

Точно това, според доц. Мариана Тодорова, е много пряко доказателство, че синята светлина, екранната светлина от телефоните и компютрите ни, ни стимулира тялото ни да се чувства, че е рано сутрин, и това препятства нашия сън. "Това го доказват чрез едно друго устройство, което проследява електроенцефалограмата на нашия мозък, което показва, че мозъчната активност когато сме облъчени със синя светлина остава като тази през деня, и това ни пречи да спим.“