Яли ли сте кимчи? А знаете ли, че не е толкова трудно да си го направите сами у дома. Кимчито е признато за един от най-здравословните продукти в света. От 2013 г. традиционният начин за приготвяне на кимчи за зимата е включен в списъка на ЮНЕСКО за нематериално наследство.

Какво си струва да знаем за кимчи (корейско зеле) и как да направим основната му версия.

Българите обичаме да си правим зимнина. Най-често мариноваме краставици и зеле. Консервирането на лимони, сливи, домати, чушки и много други продукти е нещо нормално за всеки, който иска да спести пари. Кимчито също набира все по-голяма популярност.

Основата на този корейски маринован деликатес е китайското зеле, но тайната на вкуса се крие в добавките, пише woman.bg. Сред най-използваните са: чили, джинджифил, моркови, ряпа, репички, оризово брашно, соев сос, лук и чесън. Креативността на корейците в приготвянето на кимчи е огромна – досега са разпознати и описани над 300 вида от този национален деликатес.

Кимчи за здраве

В Корея кимчито може да изиграе роля на предястие, то може да е част от основното ястие (най-често с пържен ориз) или супа. Този корейски специалитет подобрява състоянието на чревната микробиота, оказва благоприятен ефект върху метаболизма, повишава имунитета и при редовна консумация предпазва от развитието на цивилизационни болести като диабет, атеросклероза, хипертония и рак.

Как да си приготвим кимчи?

Да започнем с основната версия. Дадените съставки ще ни позволят да приготвим голям буркан с кимчи.

Основни съставки:

1 кг китайско зеле

3 литра вода

4 супени лъжици сол

Съставки за пастата:

2 супени лъжици оризово брашно

лъжица захар

200 мл вода

малък морков

1/4 бяла ряпа (надлъжно)

½ малка глава лук

скилидка чесън

чаена лъжичка прясно настърган корен от джинджифил

4 супени лъжици соев сос

подправки: 1/4 чаена лъжичка сол и същото количество чили, 2 супени лъжици лют пипер и същото количество сладък