Диана Димитрова, психотерапевт: Страхът е чувство, което много често ни пази
©
Премереният страх, към който имаме критичност, чрез който можем да оценим опасността, е полезен за нас, обясни тя.
Някои страхове пречат на човек да се развива. Обикновено те се свързват със силна емоция от детството. "Тялото ни помни. Ние сме там и тогава, носим със себе си това и реагираме през малкото уплашено дете. Ако успеем да отработим тези страхове през терапия, всичко ще бъде наред, но трябва да сме осъзнати, че имаме проблем там. Много често този процес е несъзнаван. Да, хората отчитат реално на едно такова телесно и рационално ниво, че там има някакъв проблем, но много рядко се задълбават и казват "Аз тук имам проблем и искам да го работя, защото в бъдеще това ми носи много негативи“, обясни психотерапевтът.
Страхът от провал, страхът да не се изложим, страхът от това как ще изглеждаме в очите на другите, страхът от неприемане поставят сериозни бариери пред нас. "В днешно време е изключително трудно да бъдем автентични, а ни е толкова необходимо. Това е едно основно качество, към което е нужно да се стремим, да бъдем себе си, да бъдем автентични и да се показваме такива, каквито сме, да се приемаме първо ние такива и след това да изискваме и другите да го правят“, коментира Диана Димитрова.
Много важно според нея е да усетим и изпитаме страха и да позволим на себе си да се чувстваме по този начин, с разбиране и приемане.
По думите й страхът не само може да стопира началото на една връзка, но може и да я разруши. "Една много голяма и красива любов може да бъде разрушена именно от страх. Ревността по принцип е дълбоко усещане за липса на стойност и недостатъчност за партньора: Аз не съм достатъчно достоен, аз така се виждам и затова много ме е страх моята половинка да не ми изневери, защото аз самият не се чувствам достатъчно добър за нея“, обясни специалистът.