Заданието за проектиране на пътните развръзки от южната страна на пробива под централната гара в Пловдив е готово и чака одобрение от кмета Костадин Димитров, за да се обяви обществената поръчка за избор на проектант. Това съобщи за Plovdiv24.bg заместник-кметът по строителство инж. Тошо Пашов.

В условията е уточнено, че проектирането обхваща три етапа. В първия ще трябва да се извършат отчуждителни мероприятия, при които да се изкупят частни терени и да се свържат със съществуващата улична мрежа с минимални намеси в уличната регулация. Вторият включва участъкът от бул. "Македония" с пълните му развръзки съгласно Генералния план за организация на движението на Пловдив, уличните регулации и продължението на бул. "Македония" след бул. "Никола Вапцаров" в южна посока. Третият етап е връзката на "Македония" с надлез "Родопи". 

Първите два етапа трябва да започнат да се реализират възможно най-скоро, за да се осмисли 120-милионната инвестиция за автомобилния тунел под гарата. Идеята на зам.-кмета е първият етап да бъде приключен до средата на 2025 г., едновременно със завършването на пробива и да се направи свързването му със съществуващата улична мрежа.

Ако обществената поръчка за проектиране бъде обявена в началото на годината, при идеални условия, без обжалвания в КЗК и ВАС, за 4-5 месеца може да има готов проект. През това време общината ще извърши отчуждаванията и съгласувателните процедури с експлоатационните дружества. 

Засега все още няма решение на кмета Димитров за съдбата на стадион "Тодор Диев". Той попада в епицентъра на натоварена улична мрежа в района, а от западната му страна е вход/изходът на пробива. Някои пловдивчани смятат, че не е удачно съоръжението да бъде запазено. Преди време самият зам.-кмет сподели първо пред Plovdiv24.bg за идеята си това пространство да се приобщи към градската среда. Привържениците на "Спартак" обаче реагираха крайно негативно на евентуалното премахване на клубния стадион.

Проблем е фактът, че спортното съоръжение отвсякъде ще е оградено от булеварди, в района няма къде да се паркира, а при футболни срещи ще е необходим сериозен ресурс охрана. Най-вероятно и собствениците на ПФК "Спартак" осъзнават бъдещите затруднения, защото вече са започнали да правят 10-годишни планове за използването на сегашната си база в район "Южен" - бившия работнически център.

Казусът така или иначе ще трябва да намери своето решение. Теренът на стадиона би могъл да се социализира и благоустрои за многофункционални дейности, с игрища и зони за отдих, по подобие на Младежкия център на Гребната база. Реализирането на такъв проект не е невъзможен, тъй като районите и особено "Южен" страдат от липсата на обществени паркове. Според зам.-кмета Пашов  пловдивчани трябва да проявят гражданска активност по темата, да се проведе обществено обсъждане и евентуално конкурс за предложения.