Бидейки презадоволени, нашите деца нямат един от основните източници на мотивация – нуждата. Ние в някаква степен сме ги осакатили. Това каза президентът на Волейболен клуб "Левски“ Владимир Николов в предаването "Утрото на фокус“ на Радио "Фокус“ с водещ Ася Александрова.

В много отношения днешните деца са много по-развити и адаптивни от предходните поколения, допълни той.

"Но това, че тяхното съзнание е бомбардирано с толкова много информация, или ще ги направи хора на по-високо ниво, или ще ги осакати“, смята Николов.

Вчера бе официалното представяне на биографичната му книга "Високо“. Неин автор е Виолета Цветкова, а основен инициатор е Захари Карабашлиев.

"Смятам, че Виолета свърши прекрасна работа и много харесвам това, което е написала“, сподели Владимир Николов.

Той разказа как се е стигнало до написването на книгата.

"Със съпругата ми си говорехме дали си струва да разкажем за нашия живот, за да може нашите деца да разберат през какво сме минали, защото те нямат представа какво беше през 90-те години, не знаят какво беше и преди това. Те не могат да си представят живота без телефони и интернет. Нашите деца са презадоволени“, смята волейболната легенда.

Според Владимир Николов това, което липсва на българския волейбол и спорт като цяло, е дългосрочна стратегия за развитие.

"Волейболната федерация получава финансиране от Министерството на спорта и то е добро, но то е целево и отива за неща, които са не особено релевантни – обясни Николов. - Много пъти, когато като федерация сме искали финансиране от държавата за събития, сме го получавали – за организацията на европейски, световни първенства за младежи и подрастващи. От това има полза спортът като цяло, но много по-ценно би било ние да може да развием и запазим хората, кадрите. Треньор на национален отбор получава заплата от порядъка на 1 800 лв. Много трудно е с такива пари да задържим треньори и те да бъдат мотивирани“.

По думите на Николов, сегашното ръководство на БФ Волейбол в лицето на Любомир Ганев работи много успешно и резултатите са налице – най-малко по два медала от европейски и световни първенства всяка година.

"Любо Ганев работи много – разказа Николов. - Винаги е на разположение за волейбола. Как го постига – не знам, аз не бих могъл да съм толкова отдаден, но той го прави. Въпрос на малко време е тези деца, които са работливи и страхотни таланти, да пораснат и да пренесат тези резултати в мъжкия и женския отбор“. 

По думите му, в момента се наблюдава голям интерес към детско-юношеския волейбол.

"При нас има две подразделения. Основното е "Левски“ (София) с професионална насоченост. Второто е волейболното училище "Владо Николов“, което е хоби спорт. На двете места тренират над 400 деца и ни е трудно да намерим още зали, за да приемем и други желаещи“, сподели Николов.