Ангел Русев и Джан Зарков се пребориха за места в "Топ 7“ на първата мъжка категория от Световното първенство по вдигане на тежести, което стартира в Манама, Бахрейн.

В категория до 55 килограма Русев се нареди 6-и, докато Зарков остана веднага след него – 7-и.

Русев, който е европейски шампион в тази категория през всяка от последните четири години, приключи с двубой от 254 килограма, като постигна 110 килограма в изхвърлянето и 144 в изтласкването.

В първото движение той направи само един успешен опит, което го класира седми, но в по-силната си дисциплина - изтласкването, той записа три успешния вдигания - на 135, 141 и 144 килограма.Това го класира пети в изтласкването.

В дебюта си на световно първенство 18-годишният Джан Зарков направи шест успешни опита, приключвайки с двубой от 244 килограма.

В изхвърлянето той се справи последователно с 95, 100 и 104 килограма, след което в изтласкването вдигна 130, 137 и 140 килограма. Това му отреди девето място в първото движение и осмо във второто, като тийнейджърът бе видимо доволен от представянето си.

Световен шампион в категорията стана Натават Чомчуен от Тайланд, въпреки че не завърши първи в нито едно от движенията. Той постигна двубой от 273 килограма, след като записа 120 килограма в изхвърлянето и 153 в изтласкването. Чомчуен бе трети след първата част на състезанието, но бе много по-силен от конкурентите си във втората и донесе на страната си първа титла в този спорт при мъжете.

Пред него в изтласкването се нареди само севернокореецът Ун Чол Пан със 154 килограма, но той не успя да събере двубой, тъй като записа три нули на 117 килограма в изхвърлянето.

Сребърният медал двубоя е за бразилеца Тиаго Феликс да Силва с 269 килограма. Да Силва поведе в класирането след изхвърлянето със 121 килограма, а в изтласкването покори и 148 килограма. Заедно със Зарков той бе единственият друг щангист с шест успешни опита в категорията.

Бронзът стана притежание на Фернандо Агад. Филипинецът постигна двубой от 263 килограма след 116 в изхвърлянето и 147 в изтласкването. Агад не бе сред първите трима в нито едно от движенията.