Балкан отстъпи пред Щумен с 92-94 (19-30, 20-24, 26-21, 27-19) точки в последната си предсезонна проверка, играна в Арена Ботевград. Така от общо 6 контроли балканци спечелиха четири, а загубиха две - първата и последната.

Домакините изиграха катастрофално първо полувреме. Загубиха първата четвъртина с 30-19, а само за една минута след началото на втората след серия от 0-10 резултатът стана 40-19 за Шумен. На почивката гостите имаха преднина от 15 точки - 54-39.

В третата четвъртина балканци започнаха доста по-добре в защита и започнаха да намаляват изоставането си. В 24-та минута то бе 7 точки - 59-52, след края на четвъртината Шумен водеше с десет - 75-65.

Последните десет минути бяха изключително оспорвани. Балкан отново смъкна пасива си, който на няколко пъти се движеше между 4 и 6 точки. Три минути преди края изоставането им вече бе само 2 точки - 86-88. А 45 секунди преди края изравниха при 92-92. Последваха неуспешни атаки и на двата тима, а когато оставаха само 1.7 секунди, Шумен успя да отбележи със сирената и победи с 94-92.

Много силен мач изигра Къртис Джоунс, който отбеляза 29 точки за Балкан, направи и 7 асистенции. Със 17 точки е Иван Гаврилович, с 13 е Андрей Иванов, 12 има Тайър Маршал, 11 вкара Константин Тошков.

Балканци не можаха да спрат американеца с далечни босненски корени Бенямин Зечич, който стана топреализатор с 32 точки. С 26 е друг американец - Джакори Ийли, другите двама американци вкараха съответно 13 точки - Айекекпопор и 12 Идоу, а Баръш Мустафа завърши с 11.

От БК Балкан чакат официално писмо от НБЛ, с което да бъдат уведомени за това, че лигата остава с 10 отбора, след като Черноморец не бе допуснат за участие поради неизпълнение на изискванията. Както и за евентуалната нова програма на първенството.