Съединените щати спечелиха пета поредна олимпийска титла в мъжкия баскетбол. За американците това е рекорден, общо 17-и успех в мъжкия баскетбол на олимпийски игри.

Във финала на Игрите в Париж Стеф Къри и компания се справиха с отбора на домакините от Франция с 98:87 точки (20:15, 29:24, 23:25, 26:21).

Франция остана със среброто и за общо четвърти път в историята си завърши на второ място на Олимпийски игри, като и в четирите случая губи именно от американците във финалния двубой.

Къри бе най-резултатен за Съединените щати с 24 точки, от които 8 тройки от 12 опита и добави 5 асистенции.

Кевин Дюрант, който спечели четвъртия си златен олимпийски медал, и Девин Букър помогнаха с по 15 точки.  39-годишният ЛеБрон Джеймс се включи с "дабъл-дабъл“ от 14 точки и 10 асистенции.

20-годишният Виктор Уембаняма изигра силен мач за Франция и бе най-резултатен с 26 точки и 7 борби.

В двубоя за третото място Сърбия победи световния шампион Германия с 93:83 (30:21, 16:17, 26:25, 21:20) и спечели бронзовите медали.