Скандалната алжирска боксьорка Имане Хелиф спечели олимпийската титла по бокс в категория до 66 килограма при жените.

Във финала тя разби с 5:0 (30:27, 30:27, 30:27, 30:27, 30:27) съдийски гласа световната шампионка - китайката Ян Лиу. По този начин тя стана първата представителка на Африка, която печели олимпийска титла в женския бокс.

Припомняме, че участието на Хелиф на Игрите в Париж, както и това на тайванката Лин Ю-Тин, бяха бурно критикувани. Причината е, че двете не са издържали тест за полова принадлежност.

Двете бяха дисквалифицирани от Световното първенство през 2023 година с основанието, че не изпълняват правилата за допустимост на Международната боксова асоциация (ИБА), които не позволяват на спортисти с мъжки XY хромозоми да участват в състезания за жени.

С това не се съобрази Международния олимпийски комитет, включвайки ги в надпреварата в Париж.

Ето и крайно класиране в категория до 66 килограма на Игрите в Париж в бокса при жените: