Стилияна Николова тръгна по перфектен начин на турнира от Световната Чалъндж купа по художествена гимнастика в Клуж Напока, Румъния, съобщиха от БФ Художествена гимнастика.

Състезанието е последен тест за топ състезателките ни преди олимпийския турнир в Париж.

Актуалната абсолютна европейска шампионка поведе в класирането за многобоя след първите два уреда.

Николова бе безапелационна на обръч и топка

Другата ни представителка Боряна Калейн заема третата позиция.

Николова събра актив от 73.150 точки, след като получи 37.300 на обръч и 35.850 на топка.

Калейн също представи много добре своите съчетания и със 70.050 точки (35.600 на обръч и 34.450 на топка) заема временно трето място за многобоя.

Между двете българки успя да се промъкне абсолютната световна шампион от Валенсия 2023 година Даря Варфоломеев от Германия със сбор от 71.600 точки (35.850 на обръч и 35.750 на топка) точки.

Четири от четири възможни финала за България в първия състезателен ден.

С две първи оценки Стилияна Николова се класира за финалите на обръч с 37.300 точки (20.400 трудност; 8.500 артистичност; 8.400 изпълнение) и с  35.850 (18.700; 8.750; 8.400) на топка.

Боряна Калейн намери място сред най-добрите осем с четвърти по сила резултат на обръч 35.600 точки (18.900; 8.500; 8.300) и трети на топка от 34.450 (17.500; 8.600; 8.350).

В надпреварата при жените участват 41 гимнастички.

Съдия за България в индивидуалната надпревара е Филипа Филипова, която днес беше в панела за артистичност на топка.

На 13 юли (събота) предстоят съчетанията с бухалки и лента, след което ще станат ясни медалистките в многобоя и финалистките на отделните уреди. Потокът на българките стартира в 13:30 часа.

По-късно днес ансамбълът на България в състав Магдалина Миневска, София Иванова, Камелия Петрова, Рейчъл Стоянов и Маргарита Василева ще изиграе съчетанието си с пет обръча.