Англия се класира за полуфиналите на Европейското първенство по футбол в Германия.

Безличният в пореден мач на турнира тим на Англия стигна до "Топ 4“ на състезанието, след като елиминира на четвъртфиналите Швейцария след изпълнение на дузпи с 5:3 при наказателните удари.

Петимата изпълнители за Англия бяха перфектни, докато за Швейцария Мануел Аканджи пропиля първия наказателен удар.

Мач №100 за Гарет Саутгейт начело на "трите лъва“ завърши успешно, въпреки слабото представяне на тима.

До дузпите в Дюселдорф се стигна, след като двата тима приключиха редовното време наравно – 1:1, разменяйки си по едно попадение в рамките на пет минути в края на второто полувреме.

Играчът на Арсенал Букайо Сака с гол в 80-ата минута измъкна безличния тим на Англия от отпадане още в редовното време, след като вкара за 1:1.

Преди това голаджията на Монако Брийл Емболо бе дал преднина на Швейцария с попадение в 75-ата минута на двубоя.

За Емболо това бе 15-и гол с екипа на националния тим на Швейцария.

През първата част англичаните очаквано имаха леко превъзходство, което не успяха да реализират.

Двата тима не успяха да застрашат сериозно вратарите Джордан Пикфорд и Ян Зомер. Основната причина за това бе стабилната игра в отбрана на двата отбора.

След почивката Швейцария вдигна оборотите.

В 51-ата минута Емболо пропусна добра възможност, давайки шанс на Пикфорд да се прояви.

За отбраната на Англия се отвори сериозна работа, като "кръстоносците“ заредиха опасни атаки.

В 66-ата минута добра възможност пропусна и Мишел Ебишер.

Така се стигна до 75-ата минута, когато Швейцария поведе чрез Емболо.

Гарет Саутгейт реагира веднага с тройна смяна, изваждайки Коби Мейну, Езри Нгойо и Кийрън Трипиър за сметка на Люк Шоу, Коул Палмър и Еберечи Езе.

В 80-ата минута Сака изравни след самостоятелна акция.

В добавеното време Цубер пропусна отлична възможност за втори гол за Швейцария.

В първото продължение Деклан Райс имаше шанс в 96-ата минута, но Зомер се намеси и спаси.

До края на продължението двата тима заложиха на сигурно и не се стигнат до нищо по-интересно пред някоя от двете врати.

Второто продължение двата тима изиграха с мисъл за предстоящите дузпи, като по-активни в търсенето на нов гол бяха швейцарците.

Джердан Шакири, който в 117-ата минута от ъглов удар изненада Пикфорд, като топката тресна напречната греда.

Две минути по-късно пропуск за Швейцария направи и Зеки Амдуни, като Пикфорд спаси, пращайки двубоя към дузпите, които класираха Англия напред.