Англичанинът Джордж Ръсел с "Мерцедес" спечели изненадващо Гран при на Австрия от Формула 1.

Той се възползва от катастрофа между Макс Верстапен (Нидерлания, Ред Бул) и Ландо Норис (Великобритания, Макларън).

Успехът е първи за него през новия сезон.

Верстапен поведе от старта, но в 64-та обиколка направи контакт с Норис в завой номер 3 и двамата лидери спукаха гуми - задна дясна за британеца и задна лява за Верстапен. Това предизвика влизане в бокса и Джордж Ръсъл поведе изненадващо в Гран при на Австрия.

Инцидентът доведе до наказание от 5 секунди за Норис и 10 за Верстапен, което свлече световния шампион до пето място, а Норис дори отпадна.

Успехът е първи за Ръсел от есента на 2022-а година.

Второто място зае Оскар Пиастри (Австралия, Макларън), а трети финишира Карлос Сайнц (Испания, Ферари).

Седемкратният световен шампион Люис Хамилтън остана четвърти.