Продължителната криза покрай пандемията и двете войни - в Украйна и Палестина, се оказа, че има влияние и върху енергетиката. Виждам спад на цените на петрола, но суровините покрай него и икономическите аспекти, продукти и стоки - не се повлияват. Това каза в предаването "България, Европа и светът на фокус" на Радио "Фокус" проф. Йоаким Каламарис, икономист, университетски преподавател и предприемач.

Според него решението на ОПЕК+ за увеличаване на предлагането на петрол от октомври, въпреки последните признаци за отслабване на растежа на търсенето, е геополитически процес: "Защото се променя тактиката на двете големи сили, както и на бившия съветски съюз, Руската ферерация и САЩ и това повлиява на другите, които правят добив. Да не забравяме, че преди една година те обещаха да спират добива, но това може да се каже, че някои от страните иска да оболекчи своите партньори и съюзи, но за съжаление ние в Европа и България не го усещаме това. Видяхме, че има у нас поскъпване на цените на горивата, а става въпрос за наличие на спад. Може да се обясни само с държавна спекула".

Проф. Каламарис отбеляза, че самият ОПЕК+ губи контрол над своите членове и това може да играе шега за останалия свят, защото някои ще създадат дъмпинг на цените: "Въпросът е тези цени на петрола, които се намаляват драстично би трябвало да бъдат усетени от домакинствата на световно, европейско и балканско ниво. Проблемът във всичко това са посредниците, които оказват влияние на крайните цени. Ако има подобен процес на създаване на картел между посредниците, си има законодателство и национално, и международно, които могат да бъдат катализатор за отсраняване на подобни феномени", обърна внимание икономистът.