Това, което може да се забележи като тенденция в последните години, може би даже от 2014-та насам с огромния прилив на мигранти към Европа е едно силно радикализиране не само при младите, но и при възрастните хора естествено, но особено това нещо се е забелязва, че се засилва с COVID-19 пандемията и войната в Украйна, инфлация, енергийна криза – така като цяло доста силно натрупване на негативни събития в живота както на младите, така и на другите хора. Това каза за аудиокаста "Това е България" на "Фокус" Александра Гайтанджиева – председател на Студентската асоциация за изследване на международните отношения (САИМО).

"Но това доста силно афектира младите, особено младите, които тепърва навлизат в работния пазар. И може да се каже, че с мигрантската криза от 2014-2015 година, когато навлязоха доста имигранти от Близкия изток, тогава имаше доста силно разделение на мненията измежду политици какво трябва да направим: трябва ли да ги спрем, трябва ли да ги приемем. Германия предприе доста засилена политика на приемане на такива мигранти, но изведнъж сега в последните месеци започва всъщност да се пренасочва и да не е толкова отворена", коментира още тя.

"Тези хора не могат да бъдат интегрирани, съответно започват да създават вътрешнополитическо напрежение. И самите хора, които са тамошни на държавите си, започват също да са негативно настроени към навлизането на допълнително мигранти. И наистина се вижда една силна неприязън към идеята, и съответно партии, които промотират идеята за спиране на мигранти, за по-националистическа политика, се забелязва как сред младите хора набират скорост, и особено с техните лозунги, принципно крайно десни лозунг, но се вижда това и при крайно леви партии", допълни Александра.

Защо младите хора отиват към тази радикализация?

"Понеже миналата година присъствах на една конференция, на която се засягаше точно тази тема за насилствения радикализъм, и как може всъщност тя да се превентира покрай младите хора, всъщност стигнахме до извода, че младите с малко по-крехка психика са по-склони да се радикализират. Какво им влияе – може би самото семейно положение, самият факт, че са мигранти. Всичко това им влияе е негативно и те се опитват да се приобщават към една друга общност, която може да ги приеме такива, каквито са и да се чувстват и те приобщени към някаква общност", каза от своя страна Сара Зуини – член на Управителния съвет..

Разделят ли младите хора "Хамас“ от палестинците?

"Забелязвам, че много трудно ги разделят, понеже аз 15 години съм живяла във Франция и още имам връзка с тази държава, и с много млади хора, които живеят там. Повечето ми близки там са по-скоро настроени наляво, защитават палестинците, също така са деца от имигранти, от Северна Африка. И те всъщност какво подкрепят те? Те подкрепят самата религия като цяло, защото знаем, че тези конфликти всъщност са най-вече религиозни, и то това е проблемът, че те не разделят "Хамас“ от Палестина, и затова всъщност те просто подкрепят Палестина. Най-вече заради религията. Според мен това е главната причина", отговори Сара.

Цоня СЪБЧЕВА