Израелските отбранителни сили обявиха, че са използвали изтребители, за да атакуват къщата на Исмаил Хания, който е смятан за главен лидер на ХАМАС, пише ВВС в две отделни публикации. В първата се посочват лидерите на политическото и военното крило на ХАМАС.

Откакто ХАМАС изненада Израел с най-амбициозната си атака, извършвана някога от Газа, се повдигат въпроси за това кой е ръководил смъртоносната инвазия.

Много от най-високопоставените лица, принадлежащи към войнстващата палестинска групировка, контролираща Газа, не се показват публично, докато други са прекарали голяма част от живота си в избягване на опити за убийство от страна на Израел.

Това са най-изтъкнатите лидери на ХАМАС.

Исмаил Хания

Хания е избран за ръководител на политическото крило на ХАМАС през 2017 г., но от няколко години живее в Катар.

В края на 80-те години на миналия век той е бил виден член на ХАМАС и в продължение на три години е бил в затвор в Израел.

След това прекарва една година в изгнание, преди да се завърне в Газа. През 1997 г. е назначен за ръководител на канцеларията на духовния лидер на ХАМАС, което укрепва позициите му.

През 2006 г. президентът Махмуд Абас назначава Хания за палестински министър-председател, но година по-късно го уволнява, след като групировката изтласква партията на Абас "Фатах" от Ивицата Газа в седмица на кървави конфликти.

Хания отхвърли уволнението си като "противоконституционно", подчертавайки, че неговото правителство "няма да изостави националните си отговорности към палестинския народ", и продължи да управлява в Газа.

Яхя Синвар

Лидерът на движението ХАМАС в Ивицата Газа, Яхия Синвар, е роден през 1962 г.

Той е основател на службата за сигурност на ХАМАС, известна като Majd, която се занимава с въпросите на вътрешната сигурност, разследва заподозрени израелски агенти и издирва служители на израелското разузнаване и службите за сигурност.

Синвар е бил арестуван три пъти. След третия му арест през 1988 г. той е осъден на четири доживотни присъди в затвора.

Той обаче е сред 1027-те палестински и израелски арабски затворници, освободени от Израел в замяна на израелски войник, държан в плен повече от пет години от ХАМАС.

Синвар се завръща на позицията си на виден лидер в ХАМАС и през 2017 г. е назначен за ръководител на политическото бюро на групировката в Ивицата Газа.

През 2015 г. САЩ включват Синвар в черния си списък на "международните терористи".

Мохамед Дейф

Мохамед Дейф ръководи бригадите "Изз ад-Дин ал-Касам", военното подразделение на движението ХАМАС.

Той е сенчеста фигура, известна на палестинците като Майстора, а на израелците - като Котката с девет живота.

Израелските власти го вкарват в затвора през 1989 г., след което той сформира бригадите "Ал Касам" с цел да пленява израелски войници.

След освобождаването си помага за изграждането на тунели, които позволяват на бойците на ХАМАС да влизат в Израел от Газа,

Дейф е един от най-търсените хора в Израел, обвинен в планиране и ръководене на бомбени атентати в автобуси, при които през 1996 г. загиват десетки израелци, както и в участие в залавянето и убийството на трима израелски войници в средата на 90-те години.

Израел го вкарва в затвора през 2000 г., но той успява да избяга в началото на второто палестинско въстание, или интифада.

Оттогава той не е оставил почти никакви следи. Известни са три негови снимки: едната е датирана, на втората е маскиран, а на третата е сянката му.

Най-сериозните опити за покушение срещу живота му са през 2002 г: Деиф оцелява, но губи едното си око. Израел твърди, че е загубил и крака и ръката си, както и че трудно говори.

Израелските сили за сигурност отново не успяват да убият Дейф по време на нападението в Ивицата Газа през 2014 г., но убиват съпругата му и две от децата му.

Марван Исса

Марван Исса, или Човекът в сянка и дясна ръка на Мохамед Дейф, е заместник-главен командир на бригадите "Изз ад-Дин ал-Касам".

По време на първата интифада израелските сили го задържат за пет години заради дейността му в ХАМАС.

Палестинската власт арестува Исса през 1997 г., но той е освободен след втората интифада през 2000 г.

Той е включен в списъка на най-издирваните лица в Израел и е ранен при опит за убийството му от Израел през 2006 г.

Израелски военни самолети също така разрушават къщата му два пъти по време на инвазиите в Газа през 2014 г. и 2021 г., като убиват брат му.

Не е известно как изглежда Исса до 2011 г., когато се появява на обща снимка, направена по време на прием за разменени затворници.

Смята се, че той е играл важна роля в планирането на нахлуванията в Израел, включително и в последното от тях.

Халед Мешаал

Халед Мешаал, роден на Западния бряг през 1956 г., е смятан за един от основателите на ХАМАС.

По преки указания на израелския министър-председател Бенямин Нетаняху израелската шпионска агенция "Мосад" се опитва да убие Мешаал през 1997 г., докато той живее в Йордания.

Агенти на "Мосад" влизат в Йордания с фалшиви канадски паспорти и Мешаал е инжектиран с токсично вещество, докато върви.

Йорданските власти разкриват опита за убийство и арестуват двама членове на "Мосад".

Покойният крал на Йордания Хюсеин поиска от министър-председателя на Израел антидот за веществото, с което е инжектиран Мешаал. Изправен пред натиска на тогавашния президент на САЩ Бил Клинтън, Нетаняху предостави антидота, след като първоначално отхвърли искането.

Мешаал, който живее в Катар, посещава Ивицата Газа за първи път през 2012 г. Той е бил приет от палестински официални лица и тълпи от палестинци излизат да го приветстват.

През 2017 г. ХАМАС избра Исмаил Хания за наследник на Мешаал като ръководител на политическото си бюро, а Мешаал стана ръководител на политическото бюро на групировката в чужбина.

Махмуд Захар

Махмуд Захар е роден в Газа през 1945 г. в семейството на баща палестинец и майка египтянка. Той е смятан за един от най-изтъкнатите лидери на ХАМАС и член на политическото ръководство на движението.

Учи в училище в Газа и в университет в Кайро, след което работи като лекар в Газа и Хан Юнис, докато израелските власти не го уволняват заради политическата му позиция.

Махмуд Захар е задържан в израелски затвори през 1988 г., месеци след основаването на ХАМАС. През 1992 г. той е сред депортираните от Израел в ничия земя, където прекарва една година.

След като движението ХАМАС печели палестинските парламентарни избори през 2006 г., Захар се присъединява към Министерството на външните работи в новосформираното правителство на министър-председателя Исмаил Хания преди окончателното му уволнение.

През 2003 г. Израел се опитва да убие Захар, когато самолет хвърля бомба върху къщата му в град Газа. При нападението той получава леки наранявания, но загива най-големият му син Халед.

Вторият му син, Хосам, който е член на бригадите "Ал Касам", е убит при израелски въздушен удар в Газа през 2008 г.