Борислав Михайлов коментира пред камерата на БНТ ситуацията около предстоящата европейска квалификация с Унгария и призивите за негова оставка.
По всичко личи, че двубоят с маджарите, който трябва да се проведе в четвъртък, ще бъде в Кърджали, след като община Пловдив отказа двубоят да се играе на стадион "Христо Ботев", който бе заявен от БФС.
Окончателно решение по казуса трябва да бъде взето в близките часове от УЕФА, като Михайлов повтори пред Националната телевизия опасността България напълно да бъде изключена от турнирите на европейската централна както на национално, така и на клубно ниво.
"Последствията от непровеждането на мача ще бъдат ужасни, затова апелирам към хората, от които зависи това решение. Стадион "Христо Ботев" е на община Пловдив, той не е личен на някого – каза Михайлов. - На него трябва да се играят мачове. Надявам се да има здрав разум и да има такова разрешение, защото в противен случай не само националният отбор няма да може да играе, ами и Ботев Пловдив, и Локомотив Пловдив, и другите отбори. Едно неотдаване на стадион е отказ от организиране на спортното състезание, което означава, че държавата не е помогнала на федерацията. Това означава намеса, което означава изключване от УЕФА".
Михайлов добави, че става дума не само за евентуално лишаване на отборите от участие в европейските турнири, но и за блокиране за доста дълъг период от време на целия футбол в България.
"Няма причини това да се случи и мачът да не се играе там, където УЕФА е разпоредила – посочи президентът на БФС. - През последната седмица повечето от моите колеги дадоха цялото си време и работа, за да обяснят обществеността цялата хронология, а тя е следната: Имахме писмо от СДВР, че се очакват протести на стадиона, извън стадиона... Не е въпрос дали мен ме е страх, или не. Аз съм бил вратар, после президент на БФС, това са все горещи и ветровити места. С това писмо беше запозната и УЕФА и УЕФА взе решение, като организатор на европейските квалификации, мачът да се играе в Пловдив, тъй като и преди два месец играхме там с Иран и са запознати със стадиона. Аз не мога сам да местя мачовете на националния отбор. Унгарската федерация беше съгласна с това решение на УЕФА, както и ние. Ние имаме договор още с предишния кмет на Пловдив да ползваме този стадион. Плащахме някакъв минимален наем, защото стадионът е общински. Надявам се и с новия кмет да работим по същия начин".
Той каза, че напрежението идва отвън, но не посочи с имена виновниците за него, а само ги обобщи като "бивши и безработни футболисти".
"Напрежението се създава изкуствено вече три години и половина от група хора, които си търсят работа, за да вземат властта във футболния съюз – посочи Михайлов. - За това си има начини и правила. Когато има конгрес, когато и да е той, ще се посочи кандидати за президентът и за Изпълком. Такива кандидат-президенти постоянни не съществуват никъде. Наскоро имаше кметски избори в България, вие знаете какви са правилата - един месец преди това се кандидатират кметовете. Причината да стигнем до това напрежение и основните виновници са тези, за които говорим. Даже не искам и да им казвам имената. Това са бивши футболисти и в момента безработни футболисти".
Борислав Михайлов бе категоричен, че няма истина в слуховете, че от БФС нарочно са искали да избягат в провинцията.
"Има три писма, които сме представили на спортната общественост – поясни президентът на БФС. - Нищо не сме провокирали в УЕФА. УЕФА работи с федерациите си, има си цял отдел, който се занимава с безопасността на хората и организацията на мачове. От УЕФА пращат офицер по сигурността и те знаят, и без ние да казваме, че мачът е особено рисков и то не заради протестите. Протести може да има и в Пловдив. Може да има и в Разград. Пловдив е на 100 километра от София. Просто съоръжението е по-компактно, а освен това УЕФА го направи и без публика, което показва колко сериозно са приели този сигнал. Не се крия, където е София, там е и Пловдив".
Михайлов бе върнат и към скандала след мача с Англия преди няколко години, след който той за пръв път подаде оставка, която обаче не бе приета.
"Политически натиск тогава не съм усетил. Натиск обаче пак имаше от подобни индивиди, свързани с публики и фенски маси – поясни Борислав Михайлов. - Това, че беше допуснато да се случи на самия мач, вкара още по-голямо напрежение. Дори полицията не успя да се справи с хората, които влязоха, направиха белята и си излязоха. Беше много грозно и аз затова си подадох оставката. Сега не виждам защо някой използва това, че и времето ни е късо и сме след избори и има само три дена до мача. Хубаво е днес да се вземе решение, за да могат момчетата да си мислят само за мача. Надявам се тази ситуация да не се използва като лост, защото прилича на саботаж. Хората могат да искат да си избират жертви, но това се случва само по филмите. Аз не се чувствам жертва и ако въпросът ви е свързан с това, което пеят феновете в 18-ата минута на мачовете, това също е направено от безработен футболист или треньор. Когато хората не са доволни от собствените си условия, те търсят вината някъде на друго место. Трябва да се огледат първо в собствените си условия. Иначе за оставката човек винаги може да мисли за нея, но в момента тази оставка няма да помогне на никой, защото има три дена до мача.
Имам две години мандат още. Може да не го изкарам, може да направя още догодина Конгрес и тогава всички да се успокоят. Но към момента най-мъдрото решение е на хората, от които зависи да има мач в Пловдив. Това не зависи от мен, нито от федерацията. Не съм мислил дали бих продължил да управлявам БФС, но по-скоро не. Вече даже се опитвам да си подготвям друг пост, защото това също не е лесно. Никой не се ражда президент, нито има такова образование за президент, въпреки че аз имам всички дипломи, които някой, който иска да се занимава със спортен мениджмънт, трябва да има".
Президентът на Българския футболен съюз