Отново се заговори за промени в Изборния кодекс
©
По думите му големият брой недействителни бюлетини на първи тур се дължи на липсващата образователна кампания от страна на ЦИК и на самите партии, които не си обучават избирателите.
"Трябва да видим къде какви машини ползват. У нас трябва да се въведат машини, които са с тъчскрийн, разпечатват бюлетината, но в паметта на машина не се записва нито вота, нито се брои. После може да има сканиране, за да се избегне машинациите в СИК. Това може да се преодолее със сканиране“, подчерта Цеков.
Той посочи, че трябва да има и хартия, и машина, но вторите трябвало да бъдат сигурни.
"Надявам се да има промени в Изборния кодекс, които да са сега, а не в 12 без 5 преди следващите избори“, каза конституционният експерт.
Той посочи като пропуск в ИК, че когато човек отиде да гласува може да избере да гласува само за кмет на кметство или само за община или само за общински съвет, но слага подпис за всичко. По този начин, когато се броят бюлетините се отваряла вратата за манипулации.
"Ще има доста критики, но ще има един общ момент, който е, че монополярния модел у нас е разбит. Вече по друг начин ще върви разговора за Изборния кодекс“, заяви от своя страна преподавателката по конституционно право доц. Наталия Киселова пред bTV.
По думите й анализът на изборите ще включва и поведението на ЦИК – както за разяснителната кампания за гласуването и обученията на ОИК, така и за това в какъв момент са представени методическите указания за членовете на СИК.
Киселова посочи, че част от членовете на СИК не са поставили печати на бюлетините от машинното гласуване.
"Въпросът за организацията не е само в това колко рано са били насрочени изборите. Забавянето във всяка една от фазите на подготовката доведе до петък преди деня на размисъл да няма ясното дали ще се ползват машини на първи тур“, каза тя.