Два златни и два сребърни медала в отборните спортове плюс два медала в гимнастическия паркур – това е равносметката на младите български състезатели от международните турнири в Турция. Борис Пилев и Петър Мицев грабнаха сребърни отличия в дисциплините "скорост" и "свободен стил" в надпреварите, състояли се в новоизградения паркур парк в община Чорлу. Същевременно българските представители станаха шампиони на баскетбол 3Х3 при младежите и спечелиха второ място при девойките. Същото беше класирането на нашите състезатели и във във волейболния турнир.

Призьорите бяха част от групата състезатели от Българската спортна федерация за деца и младежи в риск, посетили турския Чорлу, Европейски град на спорта 2020 г. Там отбори по баскетбол 3Х3 (младежи и девойки 15-17 години), волейбол (младежи и девойки 15-17 години) и индивидуални състезатели по паркур участваха в първото събитие по проект NOFIRE (Не си играй с огъня), който се финансира от програма Еразъм+ СПОРТ на Европейския съюз.

"Децата се представиха отлично в паркура. Много сме доволни. Турнирът беше възможност за състезателите да сбъднат една от мечтите си - да имат възможността в продължение на четири дни да тренират на това новоизградено трасе. Надяваме се и работим това да се случи и в нашата столица през 2024 година. Тогава София ще бъде Световна столица на спорта. Успяхме да създадем нови контакти с домакините и да се запознаем с представители на паркур обществото от Португалия", каза след състезанието треньорът Йоан Досев.

Основната цел на проекта с координатор Българска спортна федерация за деца и младежи в риск е да организира иновативни европейски местни събития с нестопанска цел, насочени към насърчаване на участието в спорт и физическа активност, като същевременно повишава осведомеността относно важния принос, който спортното движение има за справяне с основните екологични предизвикателства, засягащи изменението на климата.

Проектът се базира на древната концепция за четирите елемента, които определят живота и съществуването ни, като насърчава свързаните с тях спортове. Всеки партньор по проекта организира спортно събитие, посветено на един от елементите – вода, въздух, земя – като провежда свързани с това спортни активности. Четвъртият елемент – огънят– няма да бъде изследван, като по този начин ще се наблегне на посланието, че огънят означава горещина, символизираща глобалното затопляне, следователно – той не е за игра.

Предвидени са три устойчиви спортни събития, демонстриращи как спортните организации могат да проправят пътя към намаляване на въглеродния отпечатък, когато организират международни състезания на местно ниво. Програмата започна с надпреварите в Турция, където община Чорлу бе домакин на турнирите по баскетбол, волейбол и градски паркур под символичното мото "въздух“.

Следващият уикенд (3-5 ноември) в София таекуон-до, брейк денс и стрийт фитнес ще бъдат популяризирани от Българската спортна федерация за деца и младежи в риск с маркера "земя“, а от 10 до 12 ноември община Лисабон в Португалия, ще бъде домакин на състезания по плуване, водна топка и адаптирано плуване за хора в неравностойно положение под символа "вода“.

Очаква се в дейностите по проекта да се включат над 1000 уязвими младежи, с ограничени възможности, включително с увреждания. Освен това обученията за местните общности и внимателно подбраните участници ще дадат на младите хора необходимите знания и умения за действие в полза на опазването на околната среда, като ги стимулират за отговорно поведение при и чрез практикуване на физически дейности.