Китай се активизира близкоизточната си дипломация:, "дълбоко съчувства" на хората в Газа и предупреди Израел да спазва хуманитарното право
©
В отделен разговор Ван И пък изтъкна пред израелския си колега Ели Коен, че "всички държави имат правото на самозащита, но те трябва да спазват международното хуманитарно право“.
"Това, от което най-много се нуждаят хората в Газа, е сигурност, храна и лекарства, а не война, оръжия и боеприпаси; това, от което Газа се нуждае, са усилия за прекратяване на войната и насърчаване на мира, а не от геополитически изчисления“, е казал Ван И на Малики, според съобщение, публикувано от китайското външно министерство във вторник.
Той повтори подкрепата на Китай за "решение с две държави“, както направи и по време на разговор с израелския си колега в понеделник.
Ван е отбелязал още пред Малики, че това е "единственият начин за решаване на палестинския въпрос“ и призова за свикването на "по-авторитетна, широкообхватна и ефективна международна мирна конференция възможно най-скоро“.
"Съветът за сигурност на ООН трябва да поеме своята отговорност, международната общност трябва да действа спешно, а страните извън региона, особено големите сили, трябва да бъдат обективни и безпристрастни“, добави Ван.
Ван преди това обвини Израел, че излиза "отвъд обхвата на самоотбраната“.
"Текущият основен приоритет е да се предотврати по-нататъшната ескалация на напрежението и довеждането до по-сериозна хуманитарна катастрофа“, е казал Ван на Коен, според информация, публикувана от китайското външно министерство във вторник.
В разговора той също е подчертал, че "двудържавното решение“ е консенсусът на международната общност и призова както израелците, така и палестинците да възобновят мирните преговори за "мирно съвместно съществуване“.
"Китай няма егоистични интереси по палестинския въпрос. Искрено се надяваме, че палестинският въпрос може да бъде справедливо и всеобхватно решен въз основа на "двудържавното решение“, е посочил Ван пред Коен.
Малко контекст: Въпреки че през последните години Китай разви близки икономически връзки с Израел, подкрепата му за палестинците датира от десетилетия от ерата на Мао Дзедун. Пекин беше една от първите страни, които признаха палестинската автономия и многократно е подкрепял палестинците при гласуване в ООН.
Разговорът на Ван с Коен идва, след като Ювал Вакс, заместник-ръководител на мисията на израелското посолство в Пекин, заяви миналата седмица, че настроенията в Китай са "много антиизраелски и в много случаи антисемитски“.
Китай осъди "всички действия, които нанасят вреда на цивилни граждани“, но не е насочил изрично това осъждане към ХАМАС, нито е назовал групата в своите изявления, противно на много западни държави.