Фемке Бол от Нидерландия и Якоб Ингебригтсен от Норвегия са най-добрите лекоатлети на Европа за 2023 година. Двамата бяха наградени на церемония във Вилнюс, Литва.

Бол и Ингебригсен получиха отличията си от президента на централата Добромир Карамаринов.

И двамата спечелиха два златни медала на Европейското първенство по лека атлетика в зала в Истанбул.

Бол спечели на Световното първенство в Будапеща златни медали на 400 метра с препятствия и с женската щафета на 4 по 400 метра

Ингебригтсен стана сребърен медалист на 1 500 метра и първи на 5 000, където защити титлата си.

И двамата спортисти поставиха рекорди през 2023 година.

Бол подобри дългогодишния си световен рекорд на 400 метра на закрито с 49.26 секунди на първенството на Нидерландия в Апелдорн, след което коригира и собственият си европейски рекорд на 400 метра с препятствия на 51.45 секунди на турнир от Диамантената лига в Лондон.

Ингебригтсен постави европейски рекорди на поне пет различни дистанции на открито и завърши лятото като спечели на 1 миля и на 3 000 метра на финала на Диамантената лига в Юджийн с европейски постижения съответно от 3:43.73 и 7:23.63 минути. Той също така постави световен рекорд на 2 000 метра 4:43.13 минути, световен рекорд на две мили  7:54.10 и европейски рекорд на 1500 метра от 3:27.14 минути.

Бол беше номинирана за наградата Спортист на годината на Европейската атлетика заедно с двойната световна шампионка Мария Перес (Испания) и Ярослава Магучих (Украйна), докато Ингебригтсен победи за отличието Арманд Дуплантис (Швеция) и Милтиадис Тентоглу (Гърция).

В категорията "Изгряващи звезди" призовете получиха европейските шампиони до 20 години Ангелина Топич (Сърбия) и Матиа Фурлани (Италия).

За първи път бяха наградени и най-добри треньори на годината - Тайво Маги (Естония) и Альона Фоменко (Латвия).