Основните трима кандидати за София са Васил Терзиев, Ваня Григорова и Антон Хекимян, а разликата помежду им е изключително малка, в рамките на 1-1.5-2%.Те определено са конкурентни. Това коментира в предаването "България, Европа и светът на фокус" на Радио "Фокус" социологът от "Медиана" Кольо Колев.

"До голяма степен изборната активност се базира и но това, че има трима равнопоставени кандидати, които се привиждат като възможна алтернатива. Защото примерно в щабовете на Терзиев и Хекимян се опитаха да изведат картината, че едва ли не мачът е свирен: "Няма тук да участваме в дебати с Ваня Григорова, ще си организираме собствен дебат, щото Ваня Григорова няма значение“, което обаче изглежда им изигра лоша шега, защото както избирателите определено не са доволни да имат само тази алтернатива и търсят нещо друго, което разбира се съвсем естествено ще повиши и изборната активност. И затова предполагам, че тя ще бъде някъде от порядъка между 500 и 550 хиляди в рамките на столицата", обясни Кольо Колев.

По думите му до голяма степен ще наблюдаваме опит Столичната община да се превърне в умален модел на "сглобката“, която се реализира на национално ниво.

На въпрос дали, ако това се осъществи няма ли да е по-трудно да се осъществява баланса в мнозинствата, за решаването на идеите и дали няма да настъпи хаос в управлението на местно ниво, социологът подчерта: "Винаги съществува вероятност за създаването на този хаос. До голяма степен вече въпросът е в търсенето на баланса и намирането на баланс. Затова и аз лично не съм фен на доминиращото мнозинство на една или друга партия, или партии в Общинския съвет,  тъй като това им развързва ръцете да правят всякакви безобразия и всякакви игри, които не са в интерес на софийската общественост като цяло. Но в крайна сметка това са правилата на играта. Лично аз се надявам, че това съотношение между силите ще се промени и ще имаме един шарен парламент, който ще трябва да се съобразява с интересите не само на една или друга политическа партия, а до голяма степен да обръща внимание на интересите на обществото в играта на плаващи мнозинства".