Доц. Иванов: Вашингтон и Пекин са глобалните актьори
© Фокус
"Основният стълб, върху който се крепи външната политика на Китай, е инициативата "Един пояс, един път“, която вече обхваща почти целия свят, включително България и Източна Европа са част от тази инициатива. А неоконфуцианският подход отразява стремежа на Китай да се превърне в глобален икономически лидер", коментира доц. Иванов.
Той обърна внимание на това, че ние живеем в двуполюсен свят, а двата полюса в съвременнта международна система са САЩ и Китай: "Вашингтон и Пекин са глобалните актьори, които разполагат с политическите, икономическите и културните ресурси да диктуват дневния ред в глобалната политика. И това го виждаме и в контекста на конфликтите, които се възобновиха с пълна сила сега, и в контекста на това, че и двете държави се борят за влияние. В този смисъл, президентът Си Дзинпин се стреми да крепи този баланс, без обаче да влиза в директен конфликт със САЩ. В историята на Китайската народна република от нейното създаване 1949 г. Китай е участвал само в две войни – първата е Корейската война, втората е войната между Виетнам и Китай по времето на Мао", коментита доц. Иванов.
Той изтъкна обаче, че единственото изключение от тази политика е Тайван: "Ако САЩ и Западът решат по някакъв начин да откъснат Тайван от Китай, тогава вече Китай би заложил на директна военна намеса, просто защото самият остров Тайван е част от китайска територия. Но иначе това, което президентът Си Дзинпин се опитва да направи е де факто да балансира между икономическото влияние на Китай и същевременно да избегне директен военен конфликт със САЩ".