"Всяко кметство трябва да има свой собствен бюджет. Съобразен с проблемите на селото, с възможностите за реализация на планирани в бюджета на общината дейности и с график за провеждането им. Така всеки кмет ще знае какво може да направи за жителите на своето село, в рамките на календарната година, какво да заложи за следващата и да определи приоритетите.“, категорична е Виолета Христодулова, кандидат за кмет на община "Марица". Въпросите защо кметовете на селата нямат финансов ресурс, защо селата трябва да разчитат на благоволението на общинския кмет и дори, за да сменят една крушка трябва да пишат до общината, се задават на всяка среща в селата на община "Марица". Според Христодулова на първо място трябва да се въведе програмно бюджетиране и оформяне на дългосрочни приоритети при съставяне, приемане и отчитане на бюджета на община "Марица". На второ място - финансова децентрализация в действие!

"Кметовете на нашите села нямат пари за елементарни ремонти. Затова трябва да има воля и да се приложат разпоредбите на Закона за местното самоуправление и местната администрация и Закона за публичните финанси, според които по-големите села могат да бъдат второстепенни разпоредители с бюджет, а в селата с по-малък брой жители, на кметските наместници да се определя бюджетна рамка.“, представя вижданията си за управлението Христодулова.

Всеки кмет на село, тъй като е най-близко до хората и познава проблемите на населеното място може да определи приоритетните дейности и бързо да решава неотложните проблеми. А те се определят най- честно чрез предлаганият от БСП за България Граждански консултативен съвет към кмета на Общината и кметовете на населени места.

Това е гаранция за включване на гражданите в решенията за стратегическото развитие на общината, разказва кандидатът за кмет с номер 1 в бюлетината и призовава жителите на населените места да подкрепят и кандидатите за общински съветници и за кметове на селата, тъй като само с промяна в управлението ще могат да се случат добри неща за бъдещето на община "Марица".