Родената в Йерусалим Натали Портман говори за народа на Израел и войната
©
"Сърцето ми е разбито за народа на Израел", написа носителката на "Оскар" в публикация. "Деца, жени и възрастни хора са били убивани и отвличани от собствените им домове. Изпитвам ужас от тези варварски действия и сърцето ми бие от любов и молитва за семействата на всички засегнати", изрази солидарността си Портман.
Преди пет години звездата на Холивуд определи закона за националната държава на Израел като "расистки" в интервю, дадено от нея за арабския вестник "Ал Кудс Ал-Араби".
"Законът за националната държава е расистки", каза израелско-американската актриса в интервюто от началото на декември 2018 година, цитирано тогава и от Aljazeera.
"Това е грешка и аз не съм съгласна с това … животът на хората е засегнат на лично ниво от решения, взети от политици".
"Само се надявам, че ще можем да обичаме истински съседите си и че можем да работим заедно", добави тя.
Портман се позова на закон, приет по-рано през годината, който обявява Израел за еврейска държава със столица "обединен Йерусалим".
Палестинските граждани на Израел наброяват около 1,8 милиона, около 20 процента от деветмилионното население.
Това не беше първият път, когато Портман критикува израелското правителство.
През април 2018 г. тя се оттегли от церемония по награждаване в Йерусалим. Актрисата, която първоначално прие наградата, по-късно каза, че не желае да присъства, защото "не иска да изглежда, че подкрепя израелския премиер Бенямин Нетаняху".
В публикация в Instagram тя обясни, че "като много израелци и евреи по света, мога да бъда критична към ръководството в Израел, без да искам да бойкотирам цялата нация".
"Ценя моите израелски приятели и семейство, израелската храна, книгите, изкуството, киното и танците... Но малтретирането на онези, които страдат от днешните жестокости, просто не е в съответствие с моите еврейски ценности", добави тя.
През въпросната година парламентът на Израел прие закон, определящ страната като национална държава на еврейския народ.
Законът, приет с 62 гласа срещу 55, направи иврит национален език на страната и определи създаването на еврейски общности като национален интерес.
Той гласи, че "Израел е историческата родина на еврейския народ и те имат изключително право на национално самоопределение в нея".
Клаузи, които бяха премахнати след политически спорове, щяха да закрепят в закона създаването на само еврейски общности.
По-неясно формулирана окончателна версия гласи: "Държавата гледа на развитието на еврейското заселване като на национална ценност и ще действа, за да насърчи и насърчи установяването му".
Дори след промените много критици смятаха, че законът ще задълбочи чувството на отчуждение сред арабското малцинство, коментира през 2018 Aljazeera.