Кандидатите за кметове да не се превръщат в коментатори, ако е възможно. Ние на тях гледаме като на хора, които ще управляват София. Това призова в аудиокаста на "Фокус“ "Това е България“ политологът доц. Татяна Буруджиева. " Г-н Терзиев е от 4 месеца почти в кампания, не можах да разбера как ще управлява той София от тези 4 месеца. Надявам се, че има още 1 месец да се занимава с нещо сериозно, като проблемите на софиянци, вместо постоянно да им показва как ходи и с някакви много възрастни женици си говори, разбира онези, които би трябвало да се възмутят от неговия отказ от роднини или нещо такова. Да престане да чисти тези неща, ако е възможно да се обърне към нас, софиянци и да поиска нашето доверие на основата на това, какво всъщност ще направи в тази София. Какво е онова, което той много различно от предишните ще направи, защото София определено не е страната. Там имаше доста сериозни въртележки, включително и в моделите на управление. Но София устойчиво тридесет и няколко години се управлява по един и същи начин, независимо от промяната на имена. Така че той все пак е изразител, лице на промяната, добре е да покаже каква ще да е тази промяна. Отвъд, разбира се, тази стара китайска технология, за да решат хората, че от нас започва историята и света, и летоброенето, трябва да сменяме имена на улици, да махаме стари паметници в древен Китай. Това е между другото технология в политическата комуникация, която обяснява защо толкова много династии имаме, за които говорим в Китай. Не че в Европа, също да речем в една Франция имат различни династии, ама това са подробности исторически, някак си говорим си за отделните крале. За Китай знаем династиите, не знам кои са имената на кралете им, защо? Точно заради тази техника, която трябва да накара хората да забравят какво е било преди това и да помнят, даже нотата се е сменяла, за да могат да звучат всичката музика, песни, написано досега по друг начин, се сменя основната нота, значи, ако е до мажор, става ре минор, примерно. Тази технология е ясна, но тя не отговаря на въпроса какво ще правиш в София и как ще ръководиш София? Изглежда като немощ да се занимаваш с това, вместо да кажеш как виждаш проблемите на софиянци. И не като презентация, все пак ние, софиянци не сме комисията, която трябва да избере по-добрия проект. Ние избираме политическото лице, това е четвъртият човек в държавата, четвъртият човек в държавата по власт, оставете за бюджета на София и т.н., по власт - символична, не символична, представляващ държавата. Дайте малко да сме сериозни по отношение на това, което представлява кметския пост в София", призова политологът.

Татяна Буруджиева добави, че тепърва ще видим Хекимян какво ще направи, но той влиза в една кампания, която не е неговата кампания, заради наслоени неща. "Терзиев е прав, като казва, че журналистите, които са влизали в политиката не им е добър краят, ама то и бизнесмените, които са влизали в политиката не им е добър края, ако трябва да си говорим за добър край. Всъщност, аз не виждам добър край на политици в България, лоша работа, включително и Стамболов дето се вика толкова го тачим, ама сме му разцепили главата. Така че г-н Хекимян влиза в една кампания, която ще му отнеме известно време да покаже, че е различен от своя учител в журналистиката Бареков и няма да има и той политически край. Че наистина е работил коректно като журналист, защото тази връзка с една политическа партия вече връща към това да четем между редовете", смята политологът.

Според Буруджиева българинът е много подозрителен към журналистите и журналистиката и вече са настанали времена да се върнем обратно да четем между редовете.

"Все мислим, че някой нещо ни забранява. И нещо специално ни лъготи, и специално му е платено да ни лъготи", каза тя.

На трето място Хикимян трябва да обясни какво има предвид с това, че 20 години той живее в София. "Дето се вика, има хора, които и по 100 години живеят в София, но това не ги прави причастни и разбиращи какво трябва да се случи в София", добави Буруджиева.

Цоня СЪБЧЕВА