Бившата европейска шампионка Мария Перес атакува в решаващите етапи, за да донесе на Испания първа световна титла в спортното ходене на 20 километра за жени на планетарния шампионат по лека атлетика в Будапеща, Унгария.

Тя излезе начело пред лидерската група след 15-я километър и нито носителката на титлата от Перу Кимбърли Гарсия Леон, нито олимпийската шампионка Антонела Палмизано и силните китайски състезателки не успяха да я настигнат.

Перес пресече финала с испанско знаме над главата си на "Площада на героите" за 1:26.51 час, добавяйки световната титла към своя континентален успех от 2018 година и към световния рекорд на 35 километра от по-рано през годината.

Австралийката Джемима Монтаг спечели среброто с 25 секунди изоставане, а италианката Палмизано взе бронза, въпреки че се подхлъзна и падна по средата на състезанието. Гарсия Леон остана извън подиума, заемайки четвъртото място.

Испания има големи традиции в спортното ходене, главно от мъжете, тъй като дамите никога не бяха стигали до злато на 20 км. до момента на Световни първенства или Олимпийски игри.

Вчера именно при мъжете Алваро Мартин триумфира в същата дисциплина.