Националът Александър Божилов от СКПСТ "Космос" - София спечели златото на Държавното първенство по триатлон в Пловдив.

В надпреварата "Триатлон Пловдив - Олимпийска Дистанция" участваха рекорден брой от общо 266 картотекирани състезатели от България, Украйна, Турция и Македония, които бяха разделени в 6 възрастови групи.

Божилов заслужи златото след преминаването на дисциплините плуване, колоездене и бягане с време 1:52:20.0 час. Той изпревари с 40.5 секунди сънародника си Борис Андреев от СКТ "Три Тийм" - София, трети на 1:25.1 минута остана украинецът Иван Шевченко. Борислав Палашев от СКТ "Палашев" - Пазарджик, който се нареди пети в общото класиране на малко повече от 3 минути зад победителя, взе бронза от националния шампионат.

Гергана Стоянова от СКТ "Палашев" - Пазарджик триумфира при дамите 2:12:00.7 часа. Със среброто остана Анастасия Пейчева от СКТ "Палашев" - Пазарджик на почти две минути, а бронза е за Виктория Данова от СКТ "Три Тийм" - София, която финишира на малко повече от 11 минути зад Стоянова.

В Държавното първенство участваха атлети от 14 клуба на Българска асоциация по триатлон, като в отборното класиране на първо място завърши СКПСТ "Космос" - София, пред СК "Триатлет" - Баня и СКТ "Палашев" - Пазарджик.