Предпочитам тази компания да бъде преди всичко експертна и това, което се говори за всеки от кандидатите, да бъде оставено в предкампанията и да се съсредоточим върху политическия и експертния разговор за София. Това каза в аудиокаста на "Фокус" "Това е България" кандидатът за кмет на София проф. Вили Лилков - физик, политик, общински съветник, народен представител, член на Съюза на демократичните сили (СДС) от ранните му години и учредител на "Демократи за силна България“. "Казвам политически, защото в крайна сметка развитието на една община се подчинява на едни дългосрочни политики и визии. Това, което ще се опитам да разкажа на софиянци, е какво представлява техният град и какви са перспективите пред столицата. Аз казвам, че София е една "спяща красавица“. Тя трябва да бъде събудена. София има невероятни възможности. Казвам невероятни и го подчертавам, защото трябва да се осмисли богатството на този град. Не говоря само за кръстопътното му разположение, не говоря за това, че е столица на България. В София има невероятни природни ресурси. Вижте планините, които ни заобикалят, и потенциалите, които те дават – от чистия въздух до възможността там да се живее, да се общува с природата. Аз изповядвам идеята на легендарния инженер Иван Иванов, който когато кани проф. Мусман да разработи устройствения, дългосрочния план на София с хоризонт 50 години, му казва така: "Искам в София, ако има високо застрояване, то да е в центъра и тя дирижирано да се разпада към периферията, а планината да проникне до сърцето на града със зелените клинове, чрез реките. Искам, казва, София да бъде пъстър град, а не сив и скучен като другите столици“", добави проф. Лилков.

По думите му, в крайна сметка проф. Мусман успява горе-долу да реализира тази негова визия. Но според кандидата за кмет на столицата, ако погледнем сега града, ние сме направили точно обратното – издигнали сме бетонните бариери около цяла София с високите 10 и 15-етажни жилищни блокове, природата не нахлува в града, зелените клинове отдавна са занемарени, те се прехвърлят от план в план и не се изпълняват. Или се застрояват и се презастрояват. Да не говорим за минералните извори на София.

"Градът ни по залежи или находища на минерални води е изключително богат и може би отстъпва само на Париж и на Будапеща, но София е богата с това, че минералните води са от 8 хидротермални типа – от вода за пиене до вода за лечение и балнеология от всякакъв тип. Тези извори, макар че 2011 г. бяха прехвърлени на Столична община за стопанисване и развитие, изобщо не се развиват. Ние дори нямаме един къмпинг около София, където да се използва минералната вода, където да се къмпингува. Занемарена е голямата идея за възстановяване на части т.нар. околовръстна жп линия, която трябва да се превърне в едно велосипедно и пешеходно трасе, което тангенциално да свърже много квартали на София. Има такава възможност. Този проект го има. Това е едно уникално трасе, което може да се създаде от "Хладилника“ и може да продължи чак до "Товарна гара – Подуяне“ и да пресече с красивите велоалеи, пешеходна алея и места за почивка, да пресече цяла София. София има невероятни възможности, защото София е и зелен град. Пълно е с квартални градинки, с паркове, но за съжаление, и големите паркове, и големите идеи все още стоят неразвити", добави проф. Вили Лилков.

Той даде пример с идеи за седем зелени клина по поречията на реките. Малко хора знаят, че в София има 20 реки, които са леви притоци на Искъра, които слизат от Витоша и преминават през цяла София и по техните поречия могат да се организират велоалеи, пешеходни алеи, уникални трасета и така чистият въздух да нахлува в града.

"Казвам тези неща, защото градът ни има уникални характеристики, които позволяват той да се превърне в уникален град със своя собствена физиономия. Ние не можем да учудим Токио, Париж или Лондон с невероятни модернистични и урбанистични решения, но можем да подчертаем това, което ни е дала природата и да го превърнем в богатство за всички граждани", добави проф. Вили Лилков

Той уточни, че ще търси подкрепа между десните избиратели. И в тоя смисъл, смята, че ще бъде обединителна фигура за тях на тези избори. 

По думите му, ръководството на ДСБ в последните години "доста се залута в политическото пространство. Започна да изповядва едва ли не идеологията "Няма ляво, няма дясно“. Влезе в коалиция с БСП, предложи на софийските избиратели да гласуват за Мая Манолова на втория тур на изборите 2019 г. Нямаше никакви забележки към президента. Дори и изостави своя кандидат Лозан Панов в президентските избори".

Цоня СЪБЧЕВА