Световният вицешампион Полша се класира за финала в Лигата на нациите. "Дружина полска" обърна Япония с 3:1 гейма (19:25, 28:26, 25:17, 25:21) в първия полуфинал, който се игра пред 10 500 зрители в "Ерго Арена" в Гданск.

Възпитаниците на Никола Гърбич се справиха с японците, които започнаха отлично двубоя.

На финала утре вечер в Гданск Полша ще срещне победителя от втората полуфинална среща САЩ - Италия.

Япония започна чудесно и поведе от самото начало на първата част. Звездата Юджи Нишида не можеше да играе, но заместникът му Кенто Мияура се справяше на много добро ниво в началото и възпитаниците на Филип Блейн взеха убедително първата част с 25:19.

Успехът дойде благодарение на отличния начален удар на Ран Такахаши, който от 10:9 направи резултата 15:9.

“Дружина полска" водеше през цялата втора част, но Япония стигна до геймбол при 26:25. Последваха отлична блокада и атака на Вилфредо Леон, и атака на Лукаш Качмарек, която изведе Полша до успех във втората част с 28:26.

Защита на либерото Павел Заторски даде възможност за мощна атака на Вилфредо Леон и 8:2 за Полша в началото на третата част. Двоен блок увеличи предината на 7 точки при 12:5. При 10:19 Филип Блейн взе прекъсване за Япония. Поляците стигнаха лесно до успех в третата част с 25:17.

Блокада на Матеуш Биениек даде аванс от 3 точки на световните вицешампиони - 10:7 в началото на 4-я гейм. Пайп на Вилфредо Леон и 17:15. Ас на Александер Сливка и 18:15 за домакините. Пайп на Ран Такахаши намали преднината на домакините при 19:21. Вилфредо Леотн атакува по блокадата за 22:19. “Дружина полска" стигна до мачбол при 24:20. Александер Сливка атакува от зона 4 и донесе успеха на Полша в 4-я гейм с 25:21 и в мача с 3:1 гейма.

Вилфредо Леон, който започна двубоя като резерва стана най-резултатен за Полша с 23 точки (2 блока, 72% ефективност в атака). Лукаш Качмарек добави още 19 точки (4 блока).

Юки Ишикава направи 22 точки (4 аса, 1 блок) за Япония.