Днес в японския град Мураяма официално бе открит паметника на българските "диамантени момичета" Симона Дянкова, Лаура Траатс, Мадлен Радуканова, Стефани Кирякова и Ерика Зафирова, от ансамбъла по художествена гимнастика, който преди близо две години донесе първа олимпийска титла на България.

Планетата на гостоприемството, както нарекохме Япония и конкретно базата "Роуз Камп" в град Мураяма бяха любезни домакини на нашите момичета в няколко подготвителни лагера, основаха фен-клуб на нашите гимнастички, пееха българския химн и ги подкрепяха през цялото време.

"Това е паметник на ангажимента за превръщане на Куахаус и района на спортната зала в свещено място за художествена гимнастика в чест на българския златен медал.

Паметникът е обещание да превърнем Куахаус и района на гимнастическия салон в свещено място за художествена гимнастика. Той е обещание да оставим наследство на децата, като запазим духа на художествената гимнастика, дошъл от обмена с България.

Този паметник стои на нашата свещена земя на художествената гимнастика. След години златните момичета ще се превърнат в нашите духове-пазители.

Този паметник ще се превърне в такова място, че ако човек положи клетва пред него, мечтите и желанията му ще се сбъднат", заяви г-н Кацухико Ягучи - отговорник за базата "Роуз Камп" в град Мураяма, където националният отбор на България провеждаше своите подготвителни лагери.

На тържественото откриване присъстваха още кмета на Мураяма Такао Шифу, членовете на Японско-българската асоциация в Мураяма, с председател г-н Ишикава

г- н Ягучи Кацухико, основна движеща сила зад отношенията между България и Мураяма, доброволците от тренировъчните лагери,

децата от клуба по художествена гимнастика в Мураяма, заедно с техните треньори и граждани на Мураяма.

Българският посланик в Токио г-жа Мариета Арабаджиева също пристигна в Мураяма.

Всички присъстващи пяха и двата химна - първо на България и след това на Япония. На всеки един от присъстващите предварително бе раздаден текст с химна на двете страни.