Джеймс Клевърли отдаде почит на петимата членове на екипажа на Titan
©
Голямотo поле от отломки, съдържащо пет основни части от плавателния съд, е забелязано от дистанционно управлявано превозно средство (ROV), което претърсваше морското дъно близо до мястото на потъналия "Титаник" са заявилл служители. Отломките са "в съответствие с катастрофалната загуба на камерата под налягане“, са допълнили те.Твърде рано е да се каже точно кога е станала имплозията.
В екипажът на подводницата е британският авантюрист Хамиш Хардинг на 58 години, френският ветеран изследовател на "Титаник" Пол Анри Наржеолоет на 77 г., 48-годишният британско-пакистански бизнесмен Шахзада Дауд и 19-годишният му син Сюлеман, както и 61-годишният американец Стоктън Ръш, съосновател на OceanGate, компанията, управлявала изгубената подводница.
Официалните лица не могат да потвърдят дали ще успеят да извадят телата на членовете на екипажа. Бреговата охрана на САЩ ще продължи да проучва мястото на полето с отломки, докато корабите и персоналът ще бъдат демобилизирани през следващите 24 часа.
Външният министър на Обединеното кралство Джеймс Клевърли отдаде почит на петимата членове на екипажа, включително трима британски граждани, които загинаха на борда на подводницата Titan.
Той публикува в Twitter:
"Трагична е новината, че хората от подводницата Titan, включително трима британски граждани, са изгубени след международна издирвателна операция.
Правителството на Обединеното кралство стои близо до засегнатите семейства и изразява нашите най-дълбоки съболезнования".
Ричард Гариот, президент на Клуба на изследователите, чийто членове са Хамиш Хардинг и Пол-Анри Нарджолет, заяви, че е "съкрушен за загубата на семействата, приятелите и колегите на загиналите“.
Изявлението гласи:
Нашите приятели и колеги членове на Клуба на изследователите Хамиш Хардинг и Пол-Анри Нарджолет са изгубени, заедно със Стоктън Ръш, Шахзада Дауд и неговия син Сюлеман, докато се опитват да стигнат до останките на "Титаник" .
Той е заявил, че клубът е "благодарен на всички наши членове и научната и изследователска общност по света, които мобилизираха персонал и ресурси в подкрепа на издирването“.
Гариот описва Хардинг като "скъп приятел“ за себе си и за Клуба на изследователите. "Той държи няколко световни рекорда и подкрепяше както лично, така и чрез подкрепа на експедиции и достойни каузи научната общност“, е заявил той.
Хардинг и Нарджолет бяха "и двамата привлечени да изследват... в името на значимата наука за подобряването на човечеството“, е добавил той.
"Съкрушени сме за семействата, приятелите и колегите на тези, които бяха изгубени. Тяхната памет ще продължат да ни вдъхновяват в името на науката и изследванията".
Режисьорът на филмът "Титаник: Джеймс Камерън: "Поразен съм от приликата“ на двата инцидента.
Режисьорът на филма "Титаник" Джеймс Камерън отговори на новината за подводницата на OceanGate Titan.
В интервю за ABC Камерън е заявил:
"Бил съм там долу много пъти… Познавам мястото много добре… Разбирам инженерните проблеми, свързани с изграждането на този тип превозно средство и всички протоколи за безопасност…
Това е зряло изкуство и много хора в общността са загрижени за подводницата… Поразен съм от сходството на самата катастрофа на "Титаник", където капитанът е многократно предупреждаван за лед пред кораба си и въпреки това той се втурва с пълна скорост в ледено поле в безлунна нощ и много хора загиват в резултат на това".