Шампионката от Откритото първенство на Австралия Арина Сабаленка спечели WTA 1000 турнира на клей в испанската столица Мадрид с награден фонд 7,7 милиона евро.

Сабаленка, която е № 2 в схемата, победи водачката в световната ранглиста Ига Швьонтек с 6:3, 3:6, 6:3 за два часа и 25 минути и взе трети трофей от началото на година, втори в Мадрид след 2021-а и общо 13-и в кариерата си.

Преди този мач беларускинята никога не бе печеила сет от Швьонтек в предишните им 3 срещи на клей. Двете играха на финала в Шутгарт преди по-малко от две седмици, където полякинята спечели с 6:4, 6:1.

Сабаленка успя да победи на корт "Маноло Сантана", записвайки 29-а си сезона. След като си размениха по един сет, в решителната трета част № 2 в схемата поведе с 3:0 и затвори двубоя с четвъртия си мачбол. Общо в срещата беларускинята направи 4 пробива, 3 пъти загуби подаването си и записа 33 печеливши удара.