Квалификационен турнир от Държавното първенство по волейбол за девойки под 20 години се изигра на 7-ми и 8-ми март. След него бяха излъчени 8 отбора, които ще участват в следващата фаза на шампионата. Три от отборите постигнаха по три категорични победи и то без загубен гейм в квалификациите.

Отборите, които се класират са: ВК Варна - ДКС, ВК Велбъжд (Кюстендил), Дея спорт (Бургас), Левски София, Локомотив 1929 (София), ВК Пирин (Разлог),ВК Славия 2017 (София) и ВА Стойчев-Казийски.

Осемте отбора бяха определени след изиграването на квалификационен турнир от четири групи с 15 отбора (16-ият се отказа). Мачовете се играха в четири града - Варна, Кюстендил, Разлог и Шумен. По регламент първите два от всеки поток продължават към последните два допълнителни квалификационни турнира в първенството.

Резултати:

Група Е, която се проведе в Кюстендил, включваше три отбора. Домакинът ВК Велбъжд постигна две победи и оглави групата. Вторият отбор, който се класира, е ВК ВАСК (София) след победа и загуба.

Три чисти победи с по 3:0 записа и лидерът в Група Ж - ВК Варна - ДКС, който бе и домакин на турнира. Втори в Двореца на културата и спорта във Варна остана столичният ВК Славия 2017.

Група З се проведе в зала "Младост" в Шумен. Първи в потока завърши Локомотив 1929 (София) с три победи без загубен гейм. Бургаският клуб Дея спорт също продължава напред след две победи и една загуба.

В Разлог се изигра Група И, в която Левски София също бе категоричен срещу съперниците си и спечели три победи без загубен гейм. Втори се нареди домакинът ВК Пирин (Разлог).

Следващата фаза предвижда квалификационен турнир, от който четири отбора ще добият право да участват във финалите. Той ще се изиграе в две групи по четири отбора, а първите два в класирането продължават напред.

Във финалите участват 8 отбора при девойките под 20 години. Директно класиране вече имат отборите на ЦПВК и ЦСКА (от Група А) и Марица и Казанлък (от Група В).