Пред погледа на олимпийската шампионка по плуване Таня Богомилова и първата в историята на Игрите олимпийска шампионка по карате Ивет Горанова близо 200 деца от школата на НСК "Олимп" преминаха иновативен изпит за определяне на нивото им на развитие в плуването. Заредени с много ентусиазъм и усмивки, малчуганите дадоха най-доброто от себе си, за да покажат какво са научили пред специалните гости на клуба. Богомилова и Горанова бяха част от тричленното жури, чийто състав беше допълнен от председателя на "Олимп" Емил Милков. Богомилова и Милков оценяваха плувните умения на талантите, докато Горанова искаше да види мотивация, устрем и възпитание във всяко дете.

Именно с цел изграждането на вътрешен стремеж за развитие се организира и днешната инициатива. Вдъхновение за нея Милков черпи от бойните спортове. По подобие на коланите в бойните изкуства, тук треньорите избират да раздават специални гривни с различен цвят – от бял до черен, които кореспондират на съответните нива в плуването и усвояването на различните стилове. Основната идея е чрез този разнообразен метод всеки плувец да има личен стимул да работи ежедневно за развитието си, да подобрява уменията си и да покачва нивото си, независимо дали планира, или не да се занимава професионално с този спорт.

"Чудихме се как да задържим децата в спорта, в басейна. Точно затова, заедно с треньорската комисия на "Олимп", създадохме това наше контролно плуване, с което оценяваме различното ниво на децата в спорта. Децата, които тренират за високо спортно майсторство, тренират за медали. Искахме и тези, които тренират за здраве, да имат стимул да търпят развитие. По този начин ние ги задържаме в спорта.", казва Милков.



"Всеки един цвят означава различно ниво, нова степен. Това означава, че ти си научил нещо ново, надградил си и искаш да догониш следващото ниво, да развиваш себе си, да научаваш нови умения, да ставаш все по-добър, докато не станеш най-добрият в сферата, в която се занимаваш.", споделя Ивет Горанова, която е добре запозната с мотива на коланите от каратето. Събитието се проведе в един от най-хубавите басейни в София – Комплекс Възраждане.

За да извоюва съответния цвят гривна всеки плувец трябва да изплува по 2 дължини от стил, спрямо заявеното ниво - бяла гривна – 1 стил, зелена гривна – 2, червена гривна – 3 стила, т.н. Най-много участници – общо 107, между 6 – 10 г. взеха зелен цвят гривна, сигнализираща перфектното владеене на 2 плувни стила. Четирима от плувците на НСК "Олимп" получиха по заслуги черна гривна, която е най-високото ниво, защото са в топ 5 на България. Това ги прави готови, както за високи спортни постижения, така и да бъдат достойни шампиони извън басейна. В "Олимп" държат на възпитанието и изграждането на морални ценности точно толкова, колкото и на правилните спортни навици. В клуба вярват, че двете направления вървят ръка за ръка и именно по тази причина обвързват гривните не само с показаното във водата, но и с поведението на децата извън нея. А че това е важно, за да стигнеш до върха, потвърждават и думите на дамите, които са успели да го покорят - Богомилова и Горанова.

"Инициативи като тази са важни, защото така мотивираме децата да продължат да спортуват, а не само да тренират и затова ми се струва, че по-често трябва да има такива инициативи, за да бъде и за децата по-тържествено.", категорична е Богомилова.

"Най-важното е постоянството. Да се стараят ежедневно, да дават всичко от себе си и да вярват в себе си", добавя Горанова.

Децата се докоснаха както до величието на двете велики българки, така и успяха да видят отблизо как изглежда златният олимпийски медал. Ивет Горанова показа своето отличие от Токио и предизвика още по-силна мотивация сред децата, които се стремят да бъдат първенци. По-важни от медалите обаче, бяха съветите от първо лице, които Горанова и Богомилова предадоха на малките таланти. Съвети, които дълго време ще напомнят на плувците на НСК "Олимп" как трябва да се отнасят към всичко, с което се занимават.