Момичетата показаха психическа устойчивост и завидни спортно-технически умения за своята възраст, коментира селекционерът на младите волейболистки

Основната цел на националния отбор за жени U17 е един ден да стане гръбнак на първия тим на България, заяви треньорът Диян Боюклиев на среща с медиите след класирането на момичетата за Европейското първенство. Преди дни младите националки спечелиха европейска квалификация в зала "Христо Ботев“, като станаха поредния отбор при подрастващите, който ще играе на Евроволей 2022.

"Искам да благодаря на БФ Волейбол в лицето на г-н Любомир Ганев, че направи всичко възможно да сме домакини на този турнир - коментира Диян Боюклиев - Това много ни помогна и успяхме да извлечем максимума. Звучи клиширано, на наистина е така - у дома и стените помагат. Трябва да благодаря на прекрасните момичета за отношението към целия процес – за всеки един лагер и за тренировъчния процес. Те могат да бъдат пример за техните връстнички, защото са на 15-16 години, но проявяват професионализъм. Искам да благодаря и на хората, които работят в щаба, те са повече в сянка, но са млади момчета, с мотивация, които са жадни за работа и за успехи

Изводите, които могат да се направят, са много. Но най-важното е, че момичетата показаха психическа устойчививост, особено срещу най-важния съперник Словакия. Този отбор бе най-качественият след нашия. Първите два мача успяха да скрият своя състав, въртяха състезателки, дори се стигна до загуба с 2:3 - само и само да се "скрият“. Имахме нужда от адаптация, но след това показахме възможностите си. Те влязоха доста агресивно с начален удар, въпреки това успяхме да издържим на посрещане. След това, когато успяхме да получим адекватна информация за състава, се адаптирахме, направихме няколко промени и нещата си дойдоха на мястото.

Спортно- технически сме доста грамотни. Това е талантливо поколение, което ще успеем да развием и след няколко години ще бъде гръбнакът на женския национален отбор. Това е цел номер 1 – тези момичета да израстват и колкото се може повече от тях да попаднат при жените. Като цяло трябва да ги развием още ментално, също физически и психически, за да могат наистина да продължат напред на високо ниво.“

Боюклиев очерта основните моменти от подготовката преди Европейското първенство. "От 1 до 5 юни ще има финали на кадетки - заяви треньорът. - Още следващия ден събираме момичетата на лагер в Пловдив. На 17 юни ще летим за Италия за контроли, където ще останем до 22-ри. След това предстои Балканиада в Сърбия от 6 до 10 юли. От 16 юли стартира Европейското в Чехия. Ще се борим минимум да успеем да повторим успеха от миналата година, когато спечелихме бронзовите отличия. Но конкуренцията е много голяма и слаби отбори в Европа няма. Вече са ясни групите. На пръв поглед ние сме в по-лесната, но същевременно за мен тя е по-равностойна. Със сигурност ще има отбори, които ще поднесат изненада, дано да не е с нас. В групата основният ни съперник е Сърбия. Германия и Холандия традиниционно са трудни, в това число влизат и домакините от Чехия, които на свой терен ще играят силно. Нищо не се знае. Всеки мач ще е битка. Отсъствието на Русия е плюс, защото "сборная“ е един от най-силните отбори в тази възраст. От другите много силни школи – Турция и Италия, са в другата група. Турция ни е по-удобен съперник, три пъти сме играли с тях и три пъти сме побеждавали. С Италия се срещнахме веднъж миналата година - успяхме да спечелим с 3:0. Имат доста силен състав, с качествени момичета. Най-вероятно миналогодишният ни успех е причината да ни поканят сега в Италия за контроли, за да ни видят нивото.

"Много се радвам за това, което постигнахме - добави младата националка Кая Николова. - Смятам, че напълно си го заслужаваме . Ще се борим за присъствие сред финалистите на това Европейско. Очакванията за успех, които се стоварват върху нас се усещат, но това само ни мотивира да покажем още по-добра игра и да се трудим още повече

"Очакванията към нас са големи, но няма напрежение в нито една от нас. Отиваме да се борим за медали“, каза завърши Рая Млякова, друга наша националка.