В хотел "Хемус“ завършиха турнирите по шахмат, организирани съвместно от пет софийски шахматни клуба. В състезанието при девойките "Дамски гамбит“ еднолично първото място, купата и златния медал извоюва Ивелина Христова /ШК Шах ХХI, София/ с 6 точки. Втора, на половин точка след нея, със сребърен медал остана състезателката на ЦСКА София Воробьова. Бронзът с 4,5 точки стана притежание също на състезателка от ЦСКА – Добринка Тодорова.

Живото предаване на всички партии при девойките създаде незабравима атмосфера, напомняща нивото на турнирите, към участие в които те се стремят. Всички млади шахматистки получиха парични и предметни награди, които им бяха връчени от евродепутата Петър Витанов.

Изключително оспорван бе и откритият турнир до 16 години "Купа София“. Тук сили премериха 38 млади състезатели, представители на 12 шахматни клуба. Призовата тройка в генералното класиране бе определена по допълнителни показатели, тъй като шахматистите завършиха с равен брой точки след изиграните 6 кръга – по 5. Светлен Иванов /ШК Чесбомб, Пловдив/, който имаше пълен актив преди последния кръг, допусна загуба в него, но въпреки нея удържа първото място и стана първият носител на "Купа София“. Негови подгласници са Симеон Трендафилов от ШК ЦСКА и Симеон Андреев от ШК Одесос, Варна, които се окичиха със сребърен и бронзов медал. Купи и медали заслужиха и призьорите в отделните възрастови групи. Сред най-малките, до 8 години, победител е Велислав Захариев от ШК ЕЛИТ, София, с подгласници Атанас Тасков и Георги Коев, и двамата от Пловдив.

При шахматистите до 10 години най-висок резултат показа Божидар Михайлов /ШК Пловдив/, следван от Йоан Велчев /ШК Орловец-1997, Габрово/ и Георги Младенов /ШК Славия, София/. В групата до 12 години над всички е Александър Атанасов /ШК Славия, София/, среброто е притежание на Теодор Тутеков /ШК Асеневци, Велико Търново/, а бронзът – на Михаил Панайотов /ШК Орловец-1997, Габрово/. При юношите до 14 години шампион е Кристиян Рангелов от ШК ЕЛИТ, София, сребърен медалист е Денислав Благоев от ШК Ан Пасан, София, а бронзът бе присъден на Юлиан Скачков от ШК ЦСКА.

Купата при момичетата спечели Калина Гледачева от ШК ЦСКА, а нейни подгласнички са Александра Пехливанова от ШК Пловдив и Ния Малчева от ШК Казанлък 21.

На официалното закриване Петър Витанов награди и петте клуба, които заедно с подкрепата на директора на турнира Васил Антонов организираха и проведоха това значимо за шахматния живот на столицата събитие - ЦСКА, ЕЛИТ, Ан Пасан, Славия, Шах ХХI.

От своя страна те изтъкнаха важността на такива състезания, даващи път за израстване на младите шахматисти - предимствата на класическата контрола за игра, възможностите за анализ на партиите и онлайн транслацията спомагат за ръст на качеството на игра в дългосрочен план.

Организаторите отправят призив и други клубове да се присъединят към инициативата, която е с мисия да се превърне в традиционна.