Отборът на САЩ изненадващо отпадна от олимпийския турнир по хокей на лед при мъжете още на четвъртфиналите след поражение от Словакия с 2:3. Така на втора поредна Олимпиада янките приключват участието си в тази фаза на надпреварата, а словаците за втори път в историята след Ванкувър през 2010 година, ще играят на полуфинал.

Марек Хривик реализира 43.7 секунди преди края на редовното време, за да изравни за Словакия за 2:2, а мачът бе решен след продължение и дузпи. Словаците поведоха чрез Юрай Слафковски, а Ник Абруцезе изравни за 1:1 в първата третина на мача. За 17-годишния Слафковски това бе пети гол на Олимпийските игри.

Американците излязоха напред с 2:1 във втория период с попадение на Сам Хентджис и водеха в по-голямата част от срещата, но не издържаха на финалния щурм на съперника и не успяха да вкарат трети гол във вратата на Патрик Рибар. След няколко пропуска при дузпите, победното попадение бе дело на Петер Чехларик.