РБ Лайпциг победи с 1:0 Рейнджърс в първи мач от полуфиналите в Лига Европа. Анхелиньо вкара гол с далечен удар в 85-ата минута, за да доближи германския тим до първи финал в евротурнирите. РБ Лайпциг елиминира в плейофите на турнира Реал Сосиедад, след което имаше късмет да не играе на осминафиналите заради диксвалификацията на Спартак (Москва). На четвъртфиналите пък "червените бикове" се справиха с Аталанта след 1:1 у дома и победа с 2:0 в Бергамо.

Гостите от Шотландия стояха много стабилно в защита, но рядко атакуваха. Рейнджърс обаче играят силно на своя "Айброкс" и това обещава вълнуващ реванш. Пътят на Рейнджърс до предпоследното стъпало в надпреварата не беше по-лек. Шотландският гранд отстрани последователно Борусия (Дортмунд), Цървена звезда и Брага. В реванша с португалците отборът на Джовани ван Бронкхорст се нуждаеше от продължения, за да продължи напред.