Информационна кампания за ползването на карти или билети в обществения градски транспорт се провежда сред учениците от варненските училища. Тя е по инициатива на Общинското предприятие "Транспорт и автоматизирани системи за регулиране на уличното движение“ (ТАСРУД), което отговаря за превозните документи на пътниците. Разяснителната кампания се провежда с посредничеството на Регионалното управление на образованието и директорите на училищата, като целта е информацията да достигне до всички ученици и техните родители на територията на община Варна. Поводът са зачестилите случаи на пътуващи ученици без редовни карти или билети.

От ОП "ТАСРУД“ напомнят, че превозният документ е необходим не само за заплащане на пътуването, но представлява и застраховка "Злополука на пътниците в средствата за обществен транспорт“, по която лицето се счита застраховано при ползване на този вид транспорт.

ОП "ТАСРУД“ предлага следните варианти за придобиване на редовен превозен документ:

1. Карта за пътуване:

-За деца от 0 до 7 години картата е безплатна. Необходимите документи за издаването й са: акт за раждане на детето и лична карта на един от родителите с постоянен адрес в град Варна.

- За деца от 7 до 14 години картата е безплатна. Необходимите документи за издаването й са: акт за раждане на детето и лична карта на един от родителите с постоянен или настоящ адрес в град Варна. Необходимо е присъствие на детето/ученика, за да се направи снимка.

- Карта за пътуване за всички градски линии за ученици и студенти над 14 години с цена 15 лв./месец.  Необходимо е представянето на заверена ученическа или студентска карта.

2. Електронен билет – закупува се през мобилното приложение TicketVarna на цена от 1 лв. за 60 минути.

Лице, ползващо обществен градски транспорт, което не притежава редовен превозен документ, подлежи на глоба, напомнят от ОП ТАСРУД. Тя се налага от служители на предприятието по контрол на редовността на пътниците с билет за нередовен пътник в размер на 30 лв. или чрез издаване на Акт за установяване на административно нарушение по реда на Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН), следван от Наказателно постановление. Съгласно разпоредбите на ЗАНН за малолетните и непълнолетните лица до 16-годишна възраст отговарят техните родители или настойници. Непълнолетните лица от 16 до 18-годишна възраст носят административно-наказателна отговорност, като на основание чл. 15, ал. 2 от ЗАНН глобата се заменя с обществено порицание.

По данни от ОП ТАСРУД при Община Варна от началото на учебната година до момента има издадени Наказателни постановления и се предприемат мерки срещу нередовните пътници - непълнолетни ученици.