"Спаси София" предлага разрешителното за строеж да се увеличи двойно, за да отрази инфлационния индекс, натрупан през годините.

Актуализацията се случва за първи път от 2006 година.

“След почти две десетилетия на замразени ставки, въпреки значителните икономически и инфраструктурни промени, които София преживя през този период, "Спаси София" предприемаме стъпки към решаване на проблема", заявиха от партията.

“Таксата за издаване на разрешение за строеж в момента е изчислявана на база нива от преди 18 години." заяви арх. Росица Николова, общински съветник от "Спаси София" и допълни “За този период инфлацията, отчетена от Националния статистически институт, е близо 98.60%. С други думи, реалната стойност на тези такси е наполовина от това, което е било през 2006 г., а административната тежест върху общината се е увеличила значително. Резултатът е: подценен труд, занижени приходи в бюджета и липса на финансови инструменти за активно управление на строителния процес".

С предложената актуализация "Спаси София" въвежда нови нива на таксите, които:

- Отразяват реалните икономически условия;

- Обезпечават необходимите разходи за работа на администрацията, включително за заплати, експертизи и режийни разходи;

- Осигуряват допълнителен ресурс за Столична община, които приоритетно да се използват за отчуждаване на терени и изграждане на техническа и образователна инфраструктура – улици, детски градини, училища.

Защо това е важно за София?

“Тези промени ще гарантират, че строителите ще реинвестират в средата", заяви Борис Бонев и допълни, че справедливите такси ще стимулират по-отговорно планиране от страна на инвеститорите, ще създадат по-устойчив модел на растеж и ще върнат ресурс там, където най-много липсва – в кварталите на София. Новите цени ще важат само за бъдещи заявления – тоест, нито едно старо разрешение няма да бъде засегнато. Това е коректно и предвидимо решение, което зачита инвеститорската сигурност, обясняват от Спаси София.

Какво следва?

“Вярваме, че с подобни реформи общината трябва да бъде не само администратор, а активен градски стопанин. Събраните средства от строителна дейност трябва да бъдат реинвестирани там, където новото строителство създава нужда: В нови тротоари, улици, канализация, обществени сгради и зелени площи." завърши Борис Бонев, лидер на партия "Спаси София".