"Музикаутор": Община Пловдив нарушава Закона за авторско право

©
Позицията на "Музикаутор":
"Поредно музикално събитие, организирано от Община Пловдив, е планирано да се проведе, без да бъдат уредени авторските права, каквито са изискванията на Закона за авторското право и сродните му права.
На пресконференция с участието на г-н Здравко Димитров – кмет на Община Пловдив, бе анонсирано празничното откриване на стадион "Христо Ботев". Спортното съоръжение е собственост на Община Пловдив, а за ремонта му са разходвани над 45 милиона лева публични средства. Програмата за неговото откриване включва и концерт зад Южната трибуна.
В нарушение на закона Община Пловдив няма разрешение за публичното използване на музиката в това събитие, което следва да бъде издадено от "Музикаутор" в качеството му на организация за колективно управление на права.
Неизпълнението на законовите изисквания вече е практика за общинската администрация и се отнася за огромен брой събития, организирани от нея. Сдружението на автори, композитори и музикални издатели многократно е изпращало уведомителни писма до общината и до "Фондация Пловдив 2019" за законовата необходимост авторските права за публичното използване на музиката да бъдат предварително и писмено уредени с правоносителите, но до момента среща единствено незаинтересованост и неглижиране на въпроса.
"Изправени сме пред абсурдната ситуация орган на изпълнителната власт, който отговаря за провеждането и спазването на държавната политика на местно ниво и отгоре на това има вменени контролни функции по спазването на Закона за авторското право и сродните му права, да е нарушител на същия закон", подчерта изпълнителният директор на "Музикаутор" Иван Димитров.
Той посочи още, че "Музикаутор" ще продължи да отстоява правата на авторите на интелектуален труд, а тяхното гарантиране е основа за формирането на ценностната система на бъдещите поколения и необходима стъпка в отключването на потенциала на културната сфера".
пон | вто | сря | чтв | пет | съб | нед |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | |
7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 |
14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 |
21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 |
28 | 29 | 30 |
Верижна катастрофа в столицата, две от лентите са блокирани
20:27 / 28.04.2025
Нов трус в община Пловдив, валят оставки!
21:30 / 28.04.2025
БСП Пловдив: Общината не намери сили да премахне магазините и пав...
19:22 / 28.04.2025
Ученици се състезаваха по машинопис под надзора на районни съдии
18:10 / 28.04.2025
Община Пловдив: Ерол Садъков е освободен със заповед на кмета
18:37 / 28.04.2025
Неочаквана рокада в Община Пловдив, тръгва си заместник-кмет
18:36 / 28.04.2025
Актуални теми
Анкета
Не (21278) | 40% | ![]() |
Да, но отложено и превъртам реклами и съдържание (19590) | 37% | ![]() |
Да, гледам по традиционен начин (12108) | 23% | ![]() |