Започna 25-ото издание на Международния маскараден фестивал "Кукерландия“ в Ямбол. Четири дни градът по поречието на Тунджа ще бъде огласян от близо 33 000 хлопки, предаде репортер на "Фокус".

Единственият в страната ежегоден празник на маскарадните игри се провежда по традиция в дните между Месни и Сирни Заговезни.

Фестивалът и през 2024 година се организира от Община Ямбол и Община Тунджа, под патронажа на Министерството на туризма и Министерството на Културата.

Карнавалните паради за юбилейното издание на "Кукерландия“ започнат днес с надиграването на маскарадни и фолклорни състави от детски градини, училища и читалища в детския фолклорен празник "Аз съм кукерче". Ще бъдат наградени и победителите в националните конкурси, посветени на "Кукерландия“ - на ОДК за приложно изкуство и на Народно читалище "Съгласие-1862“ за детска рисунка.

Космическият глас Валя Балканска, човекът, който разказва душата си с гайда Петър Янев и енигматичните "Master of the dance“ ще дадат специална благословия на 25-ото юбилейно издание на "Кукерландия“ със своето лично участие по време на официалното откриване. То ще се проведе на 15 март, петък, от 18 часа пред сградата на Община Ямбол.

Завладяващите танцьори от ансамбъл "Чинари“, нежните гласове на момичетата от "Булгарина“, виртуозните музиканти от група "Етнотикс“ и магнетичните перкусионисти от "Чинари Дръмс“ ще представят зашеметяващ коктейл от емблематичните му репертор на 16 март, събота, от 19:00 часа пред сградата на Община Ямбол.

Над 3000 кукери, мечкари, сурвакари, бабугери, старци, русалии, сурати, джамалари, джоламари, рогацари, клопòтарци ще огласят с 32 685 хлопки, благословии и наричания на 16 и 17 март парка на Ямбол. Сред тях са лауреати от предходни издания на "Кукерландия“ като сурвакарите от Батановци, Долна Секирна, Банище и Брезник, черните кукери от Смядовско, кукерите от Айдемир и Габровница, арапите от Шуменско, джамалите от Русенско и много други.

В дефилетата участват също Кукерската група на град Ямбол, групите на Общините Тунджа, Стралджа и Елхово, които ще представят традиционните за ямболския край обреди за пробуждането на природата и началото на новата селскостопанска година.

Колорита на фестивала ще допълнят със своите обреди и "Мечките на Гаврил“ от Асъу - Румъния, карнавалната група "Тиквеш“ – Северна Македония, Клубът за активен живот "Балкан“- Одрин