До 30.04.2025 г. в Природонаучния музей ще бъде представена фотоизложбата "Цветна феерия“.

Експозицията от снимки е запечатала част от приказно красивите цветове на българските растения. Цветове, създадени, за да привличат. Подобно на магазин със светещи витрини, те са привлекателни за най-различни други същества: пчели, пеперуди, бръмбари, а в други части на света – птици като пъстрите колибри и дори бозайници от най-различен размер. Ние, хората, също не оставаме безразлични към цветната феерия. Използваме цветовете, за да покажем чувствата си към любимата: най-силните, най-искрените и най-истинските. Понякога скриваме зад тях гузната си съвест. А те, цветовете, ни съпътстват през целия ни живот – от неговото начало и дори след неговия край. За да ни напомнят, че красотата е преходна, но и вечна.

Каним ви да се насладите отблизо на феерия от цветове на растения, разпространени в цялата ни страна. Сред тях има както широко разпространени, така и редки растения. Ще споменем само едно от тях – урумовото лале, носещо името на българския ботаник и учител Иван Урумов. Този вид лале расте единствено в България (български ендемит), защитен e от Закона за биологичното разнообразие и е включен в Червената книга на Република България.

Чрез снимките можете да се запознаете с част от работата на автора: професор д-р Димчо Захариев. Той работи вече 25 години в областта на ботаниката в Шуменски университет "Епископ Константин Преславски“. Неговите изследвания са свързани с флористиката, лечебните растения, растенията с природозащитен статут, ендемитите, реликтните растения, инвазивните растения и природните местообитания. Участва в национални проекти за: лечебните растения в България; създаването на Националната екологична мрежа "Натура 2000"; картирането и определянето на природозащитното състояние на природните местообитания и видове в нея; мониторинга и подобряването на състоянието на природните местообитания в защитените зони от мрежата "Натура 2000".

Автор е на 15 книги като: "Флора на Североизточна България“ в няколко тома, "Албум на лечебните растения в България“ (достъпна онлайн), "Терциерни реликтни растения в България“ (достъпна онлайн), а за най-любознателните е електроната книга "Светът около нас в любопитни факти“.

Но нека да се върнем към основният герой на нашата изложба – цветовете. Вярваме, че те ще ви разкрият един колкото познат, толкова и непознат свят – свят на мълчанието, но и на красотата, която говори достатъчно силно за себе си!