Представители на Световната здравна организация и експерти от 10 държави, сред които България, САЩ, Франция, Швейцария, Дания, Швеция, Австрия, Белгия участват в 32-ия Международен конгрес по детско затлъстяване, домакин

на който е българският курорт Албена, предаде репортер на "Фокус". Форумът започва утре, а днес бе дадена пресконференция с участието на доц. д-р Теодора Ханджиева-Дърленска, председател на Българското сдружение за проучване на затлъстяването и съпътстващите го заболявания, което е организатор на проявата, заедно с Европейската група по детско затлъстяване, на почетния председател на сдружението у нас доц. д-р Светослав Ханджиев и Красимира Стоянова, мениджър “Устойчиво развитие и зелен преход" в Албена.

Доц. Дърленска представи актуална информация за тенденции у нас и в световен мащаб: "Последният доклад от 2022 г. на Световната Здравна Организация показа, че 1 от 3 деца в Европейския регион, които са в предучилищна възраст, страда от наднормено тегло или затлъстяване. За България данните показват, че при момчетата в същата възрастова категория 32% са с наднормено тегло, включително 15% са със затлъстяване, докато при момичетата 29% са с наднормено тегло, включително 12% със затлъстяване. Според очакванията на Световната федерация по затлъстяване, честотата на затлъстяване сред момчетата (деца и юноши) ще нарасне от 10% на 20%, а при момичетата от 8% на 18% до 2035 г. Прогнозата е, че до 2030 г. с 60% ще се увеличи разпространението на детското затлъстяване по света". 

Специалистът коментира и кои са рисковите фактори за това заболяване - затлъстяването: “Основните рискови фактори за детското затлъстяване са свързани с генетичната предразположеност (от 40-70%), факторите на средата (от 30-60%) и индивидуални фактори. От рисковете от околната среда най-важните са факторите от страна на диетата като нередовното хранене, пропускане на закуската, съставът на храните, големината на порцията, приемът на напитки, съдържащи захар и глюкозо-фруктозен сироп, храненето пред телевизора, ниската физическа активност и обездвижването, особеностите на чревната микробиома, продължителността на съня и семейството като модел на подражание".

В пресконференцията участва също проф. Каролин Брает от Университета в Гент, който ще бъде домакин на следващия форум. Тя представи иновативни практики, които вече се прилагат или предстои да бъдат въведени от следващата година в Белгия с цел превенция на затлъстяването при децата или ако такова заболяване вече е развито, то да не прогресира, което води и до други усложнения и здравословни проблеми. В Белгия се утвърждава практика например в училищата децата да могат да си закупят единствено вода за пиене, а не да разчитат на нездравословна храна от познатите у нас лавки, където няма контрол какви продукти се предлагат и доколко те са препоръчителни за детското здраве. Друг положителен модел в тази европейска страна е скрининг на детското здраве от 0 до 18 години и при откриване на симптоми на наднормено тегло или затлъстяване при подрастващите родителите да получават практически съвети за превенция и справяне с проблема.

Проф. Брает сподели също, че от началото на тази година 25 клиники в белгийското кралство предоставят държавно финансирани програми за мултидисциплинарно лечение на наднорменото тегло и затлъстяването. В ход е и национална програма под надслов “Тичай, татко, тичай", според която родителитеса задължени да извършват регулярна физическа активност със своите деца.

В дните до 9 септември в Албена ще бъдат разгледани аспекти на здравния проблем, свързани с превенцията, диетологичните подходи в терапията, физическата активност и времето пред екран, психосоциални аспекти, фармакологията и бариатричната хирургия в детската възраст. Сред учените са проф. Виолета Йотова, проф. Веселка Дулева, доц. Милена Георгиева,проф. Даниел Вегхубер, проф. Дженс Холст и др.

Жулиета НИКОЛОВА