Зоопарк София стартира информационна кампания "Лешоядите в България и проблема с отровите"
©
Мястото за провеждане на информационното събитие ще бъде пред голямата волиера за хищни птици, където живеят скални орли, белоглави и черни лешояди. Там ще има разположен информационен щанд, където специалисти от зоопарка и доброволци ще дават информация на посетителите за четирите вида лешояди у нас – белоглав, черен, египетски и брадат лешояд и ще отговарят на въпроси на посетители. Ще ги запознават с важната екологична роля на тези птици, заплахите за тях и консервационните проекти, осъществявани в България и в Европа а възстановяването и опазването на популациите им. Посетителите ще могат да получат информационни материали и ще имат възможността да видят птиците във волиерата с бинокъл. За децата има подготвени специални образователни материали.
Припомняме, че най-големият успех на проекта "Светло бъдеще за черния лешояд“ досега – излюпването на първото черно лешоядче у нас за първи път от 30 години миналата годна, бе унищожен с едно престъпно и необмислено действие – оставяне на трупове на отровени кучета на място, където лешояди и други хищни птици са имали достъп до тях и резултатът – те се отровиха. Това за пореден път доказва, че оставянето на отрова в природата - дали чрез отровни примамки или по непредпазливост, винаги води до трагични последици и до още смърт. Затова считаме, че е важно всички в нашето общество да разберат до какви опасни и трагични последици води оставянето на отрова в природата.
Софийският зоопарк също участва в усилията за опазването и възстановяването на лешоядите в България. От 2012 г. успешно размножаваме египетски лешояди и предоставяме млади птици за връщане в природата. В края на 2021 г. в голямата волиера за хищни птици в зоопарка бяха настанени и двойката черни лешояди София и Бадахос, осигурени от проекта "Светло бъдеще за черния лешояд“ с цел размножаване, като се предвижда поколението им да бъде пуснато в българската природа.
Лице за контакти: Катерина Зарева-Симеонова, завеждащ Екологичен научно-образователен център в Зоологическа градина – София