Жители на "Филиповци" събраха над 400 чувала битови отпадъци при почистването на района
© Столичен инспекторат
Цели семейства родители с деца се отзоваха на призива да бъдат почистени, изхвърлените на незаконни места отпадъци. Доброволците започнаха работа по почистване на територията между Столичния околовръстен път и жилищния квартал, като продължиха и по ул. “Трети март“ и вътрешно-квартални улици. Събраните от хората чували с битови отпадъци надхвърлиха 400. Отделно са събрани зелени отпадъци и сухи клони.
Мотивирани са да направят квартала си по-чист и да дадат добър пример на своите деца, казаха част от хората дошли днес да почистват. Осигурени от инспектората са необходимите чували за отпадъци, ръкавици и инструменти, както и извозване на събраните отпадъци. С помощта на техника са събрани и едрогабаритни отпадъци.
Организацията е създадена от Столичен инспекторат с помощта на старши инспектор за района Галин Цоков, като това е втората за тази година инициатива, но с много по-голям мащаб.
“Примерът и добрата комуникация с местната общност са много важни. Планираме работата да продължи и в други части на квартала", посочиха от Столичния инспекторат.
В процеса на работа се включи зам. директора на инспектората Мария Павлова заедно със свои колеги.Инициативата за почистване на нерегламентирани сметища с участието на доброволци продължава. Това е част от кампанията на Столичната община за решаване на проблема с незаконните сметища. Участието на гражданите в почистването е важно, както и последващата грижа за пазене и поддържане на чистотата за всички в града.
Чистотата на града е една от първите темите във фокуса на кмета на София Васил Терзиев, а намирането на по-добри решения - последователен процес.
За да започне системно решаване на проблема със сметищата в общината, е създадена карта на нерегламентирани сметища. На база на анализа се изготвя стратегия за справянето с тях.
До момента са идентифицирани и картирани 242 нерегламентирани сметища. Над 90% от всички тях са за строителни отпадъци и земна маса.
Направени са 1 014 проверки на строителни обекти, издадени са 288 акта за нарушения и 216 покани за доброволно почистване. Работата с конкретни мерки и инициативи продължава.