Жители на столичния квартал "Драгалевци" се оплакват от продължаващата липса на канализация и от некачествено изграждане на нова канализационната мрежа. Първата ѝ фаза трябваше да е готова в края на 2023 година по проект, но ремонтните дейности все още продължават. Хората алармират за хаотично разкопаване на улици и неприятни миризми.

Това разбира се провокира и недоволство у гражданите на квартала, защото ежедневно са ограничени в придвижването в квартала, както и разкопаните улици.

"Този проект е сбъркан от самото начало, той трябваше да завърши през декември 2023 г. Нашето притеснение е, че не виждаме никаква светлина в тунела. Какво имам предвид – канализацията според изпълнителя е завършена на 95%. Но ние виждаме, че много от местата, които се водят завършени, пропадат. Каналът още при самото полагане се пълни с фракции и земна маса, запушва се. Готови участъци пропадат, копаят се няколко пъти последователно, шахти се правят втори и трети път, зауства се съществуваща канализация или пък не се зауства, което води до течове по улиците, заледяване. Нямаме доверие на надзора, който се упражнява. Столична община не упражнява контрол", категоричен е пред БНТ Веселин Йорданов – член на сдружение "Драгалевци".

"Този миризлив извор се появи в момента, в който започнаха изграждането на канализацията. Съществуваше нерегламентирана канализация преди проекта, която въпреки всичко си вършеше работа, но разкопавайки са я затапили и сега излиза този миризлив извор. Хаотично се изгражда канализацията. Не е взета предвид геологията, не се отчитат нивата, много пропуски има", коментира Здравко Младенов – председател на сдружение "Драгалевци“.

"По последните ни разчети в края на април ще завърши проекта, вероятно до средата на май би трябвало да приключим", каза инж. Тодор Панайотов – ръководител на проекта.

От Столична община отклониха поканата на медията за събеседник по казуса, изпратиха единствено позиция. в не се казва, че предвидената за изграждане канализация е с проектна дължина 34250.11 метра. Както и че контролът върху изпълнението на проекта се извършва от представители на районна администрация "Витоша", чрез кмета на района и представители на администрацията, от възложителя - Столична община, чрез дирекция "Строителство", отдел "Инжинерна инфраструктура и топлоенергетика", както и инженери по "ФАДИК", представители на ДЗЗД "София - Строителен Надзор".