Жени Михайлова: Трябва да имаме план "В" на държавата за опазване на културното наследство във време на кризи

©
По думите на Жени Михайлова факт е, че през годините все повече кризи се появяват - здравни, военни, икономически. Идеята на форума е специалисти и участници в него да излязат с общи решения за опазване на културното наследство у нас, те да бъдат предложени на политици и министри, за да бъдат реализирани успешно. Създаването на фонд за опазване паметниците на културата в периоди на криза е първата идея, която директорът на Архитектурно-парковия комплекс Жени Михайлова сподели пред аудиторията. "Трябва да има и за културата някаква защита", категорична е Жени Михайлова, така както е практиката в развити европейски страни.
От 2004 г. с постановление на МС управлението и опазването на всички културно-исторически ценности в "Двореца" са отговорност на ръководството му. Всяка от сградите има своя интересна история, например Каменна зала, където се провежда форумът. В далечното минало тя е била кино без покривна конструкция. В наши дни е място за изложби, концерти, пърформанси и културни срещи и предлага уникална атмосфера.
На територията на парковия комплекс край морето има 50 сгради, от които 15 са единични паметници на културата от национално значение. Над 120 са идентифицираните движими културни ценности, които са на открито. Част от тях са разположени в различни градини на комплекса, като Божествената, Градината на боговете и са общо 10 на брой. Любопитен факт е, че те са кръстени на всяко едно от децата на кралица Мария Единбург, създала това неповторимо и красиво място. Оригинални артефакти от нейно време и до днес се пазят в открити, галерийни и музейни пространства на "Двореца".
През 2024 година ще се навършат 100 години от създаването на бившата лятна резиденция в Балчик на румънската кралица Мария, днес Архитектурно-парков комплекс "Двореца".
Жулиета НИКОЛОВА
пон | вто | сря | чтв | пет | съб | нед |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | |||
5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 |
12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 |
19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 |
26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 |
Какво става в МВР Пловдив? Трети пазарджиклия е назначен на ключо...
20:30 / 12.05.2025
Министър Даниел Митов: Целта на контролните действия на пътя е да...
18:53 / 12.05.2025
Вандали върлуват в Банско
18:35 / 12.05.2025
Зам.-кметът на Стара Загора към учениците: Бъдете осъзнати, смели...
18:00 / 12.05.2025
Голяма беда сполетя култово заведение до Бачковския манастир
17:53 / 12.05.2025
Масирани проверки за правилата за движение на електрически тротин...
17:13 / 12.05.2025
Актуални теми